Banka Sınavları Ne Zaman? Personel Alımı 2019

Banka Sınavları Ne Zaman? Personel Alımı 2019 yılında ne zaman olacaktır. Banka sınavları ve başvurusu bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Banka çalışanı olabilmeniz için banka personel alım sınav sonucunuz olması gerekir. İlgili bölümlerden mezun olduktan sonra bankada çalışmak için bu sınavlara girerek son adımınızı da tamamlamış olursunuz. Peki banka alım sınavları ne zaman yapılır? Bu yazımızda sizinle 2019 banka alım sınav tarihlerini paylaşacağız.

Banka sınavları bankada çalışmak isteyen veya gişe memurluğu için her yıl belirli bir tarihte düzenlenir. Sınav tarihleri sınavdan belli bir süre önce bankaların resmi internet sitesi üzerinden halka duyrulur. Şartları yerine getiren herkes bu sınava başvurabilir. Şimdi sizlere banka sınavları hakkında detayları verelim.

2019 Banka Sınavları

Bankalar için personel alımı bankadan bankaya göre değişiklik göstermekte ama yine de her yıl bu sınavların olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son yıllarda ülkemiz içerisinde bankacılık sektörü büyümüş ve bu yüzden de çok fazla personele ihtiyaç duyulduğunu belirtelim.

Banka içerisinde birçok çalışma alanı mevcut ve ihtiyaca göre açılan bölümlere başvurarak iyi bir kariyer yapabilirsiniz. Özellikle de belirtmeliyiz ki kurumsal ve tabi ki de uluslararası bankalarda tabir yerindeyse çok iyi yerlere gelebilmeniz mümkün. Bu yüzden kariyerinizi bu alan üzerinden devam ettirmek istiyorsanız bankaların resmî sitesi üzerinden başvuruları takip etmelisiniz.

Banka Personeli Alım Sınavlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Bankalar bünyesi altında birçok alanda personel alımı yapmaktadır. Öncelikle kurumsal sınavlara girmeniz gerekmektedir. Bunu için bankaların açtığı alımlar altındaki şartlara dikkat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Elbette sınava girmeden de başvuru yapabilmeniz mümkün. CV’nizle ( özgeçmiş) bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi ki de bunun sonunda bankalar size yine kendi bünyelerinde sınav, mülakat vb. sizin yeterliliğinizi görmek amacıyla bir sınava tabi tutacaktır. Bu ikinci yöntem sizin şansızını arttırmaz.

Banka Sınavlarına Başvuru

Bankalar personel ihtiyaçlarını resmi sitesi üzerinden bildirerek alım yapılacağını ve bunun için sınav olacağını belirtir.

Sizin yetenek ve isteğinize göre de uygun pozisyon var ise o pozisyona uygun sınav başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz için bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiği için sınav duyurularını resmi sitelerinden takip etmelisiniz.

Bankalara Kadro Başvurusu 

Bankalarda birden çok pozisyon ve kadro olduğu için personel alım ihtiyacı farklılık gösterebilir. Kadrolardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

 • Bilgi işlem uzmanı
 • Çağrı merkezi personeli
 • Müfettiş ve uzman yardımcılığı
 • Şoför, Memur ve Gişe sorumlusu
 • Servis görevlisi
 • Takip memuru
 • Güvenlik görevlisi
 • İhtisas elamanı vb.

Bankalar ihtiyaçlarına göre bu alanlardan yalnızca biri ya da hepsi için bile aynı anda sınav ve mülakat yapabilir.

Banka Sınavlarına Girerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bankacılık her gün kendini yenileyen, çağın şartlarına uygun bir şekilde düzenlenen bir sektördür. Artan nüfus ve ayrıca bankaların sunduğu hizmetin farklılığı ve artışı ile banka sayıları gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bu şartlar altında daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla neredeyse her yıl personel alımı yapılır. Ama elbette bunun için alınan personellerin de belli nitelikleri taşıması gerekir. Siz de bu sınavlara girmek ve bankacılık sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız bazı konulara dikkat etmelisiniz.

Öncellikle sınava girmeden önce;

 • Sınav hakkında bilgi edinin.
 • İstediğiniz pozisyon hakkında alan bilgisi edinin.
 • Baraj uygulaması var mı yok mu öğrenin.
 • Sınav ve ardından mülakatın nasıl olduğunu hakkında bilgi edinin.
 • Son olarak bilgilerinizi taze ve güncel tutun.

Banka Sınavları Ücreti Nedir?

Bu tutar bankadan bankaya göre değişiklik göstermekte ve 50 ile 100 TL arasında bir sınav ücreti talep edilir. Bu tutarlar bankalardan bankaya değişiklik göstermektedir. Kamu bankalarında daha düşük ücret ödenirken, özel bankalarda daha yüksek ücretler ödenebilir. Bunun tam ve doğru bilgisini bankalardan öğrenebilirsiniz.