Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur?

“Boşanan çiftler arasında mal paylaşımı yapıldığı gibi, borç paylaşımı da yapılmaktadır. Tüm evliliklerin duyguları ve ekonomik halleri ortak paylaşıma açık bir durumdur. Bu yüzden boşanacağınız zaman borçları da anlaşarak kendi aranızda paylaşmanız gerekmektedir.” Arda Bey

Boşanırken kredi borcu ne olur? Bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Boşanma aşamasında bilmeniz gereken bir diğer konulardan birisi borç paylaşımıdır. Çiftler arasında mal paylaşımı yapıldığı gibi borç paylaşımı da yapılmaktadır. Çünkü boşandıktan sonra evli olan çiftlerin ekonomik ortaklıkları da bitmiş olacaktır. Bu yüzden Mal rejimi yapmanız gerekmektedir. Mal rejimi, evlilik zamanında ekonominin idare edildiği gibi boşandıktan sonra da borçların paylaşılmasına verilen isimdir. Sizde boşanırken bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir.

Boşandıktan Sonra Konut Kredisi Ne Olur?

Evlilik sürecinizde konut kredisi ile ev aldınız ve borçları hala devam ediyorsa, bu durumu mal rejimi yaptığınızda belirtmelisiniz. Çiftler boşanmadan önce anlaşırlarsa bu borç durumu anlaşmalarına göre değerlendirilir. Bunu boşanma aşamasında mahkemeye belirtmelisiniz. Evlilik zamanında alınan her mal ortak kullanım hakkı doğurmaktadır. Bu yüzden konut kredisi de bir mal alımı gibi kabul edilir ve ortak olduğunuzdan daha sonra hak iddia edebilirsiniz. Bu durumda konut kredisi ödenmeye devam eder ve ödenmesi bittikten sonra boşanan çiftlere bölüştürülebilir. Ama herhangi bir anlaşma yapılmışsa bu durum geçerli sayılmaz.

Boşandıktan Sonra Kredi Borcum Ne Olur?

Eğer kredi kendi adınızaysa sizin adınızdan devam edecektir. Ayrıca eğer tek kişi evlenmeden önce kredi aldıysa bu durumda borç o kişiye kalacak ve o kişi borcu ödemeye devam edecektir. Boşanma sonrasında bir eşin borcundan diğer eş sorumlu tutulmaz. Bu kredi kartları kullanımı için de geçerlidir. Eğer eski eşiniz borcunu ödemez ve icraya düşerse hiçbir şekilde size icra işlemi uygulanmaz.

Eğer kullandığı kredide eşinizin haber yoksa, eşiniz sizi dava edebilir ve hukuki süreç başlatabilir. Bu durumda banka mahkemeden çıkan karar sonucu ile borçlu kişiyi değiştirebilir. Bu durum sadece eşinizin adına krediyi habersiz çekerseniz ve bu krediyi ödeyemezseniz gerçekleşmektedir. Bildiğiniz gibi internet bankacılığı üzerinden artık bankaya gitmeden kredi alınmaktadır. Eğer boşanma düşünüyorsanız şifrenizi kimseyle paylaşmamanızı öneririz.

Diğer Önemli Maddeler Nelerdir?

  • Kredi borcu olan kişi tüm borçların sahibidir. Diğer eş bu durumda borçlu sayılmaz.
  • Ortak kullanılan kredilerde ise boşandıktan sonra mal rejimi yapmadıysanız borç iki tarafı da ilgilendirmektedir.
  • Krediyi eşiniz için bile çekseniz kredi ödenmediğinde borcu siz ödeyeceksiniz. Bu boşanma sonrasında da aynı durumdur.
  • Eğer kredi kullanırken, krediyi eşinize çektiğinizi ispatlarsanız dava açabilirsiniz. Ama sağlam belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda sizlere Boşanırken kredi borcu ne olur bunun hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına iletinizi yazabilirsiniz.