Cafe, Kafeterya ve Kahvehane Açmak İçin KOSGEB Hibe Desteği

Cafe, Kafeterya ve Kahvehane Açmak İçin KOSGEB Hibe Desteği hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda sizlere sunacağınız. Eğer cafe açmak istiyorsanız, kafeterya sahibi olmak istiyorsanız ve kendinize ait bir kahvehane açmak istiyorsanız KOSGEB desteklerine başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB işyeri açmak isteyen herkese destekler vermektedir. Bu desteklerin en başında hibe desteği gelmektedir. KOSGEB girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde bitirdikten sonra 50.000 TL’ye kadar hibe kredi alabilirsiniz. www.kosgeb.gov.tr adresinden yapılan duyurulara bakabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere cafe, kafeterya ve kahvehane açmak için KOSGEB hibe desteği nasıl alınır bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

KOSGEB Desteği İle İş yeri Açmak

Herkesin hayalinde kendi iş yerini açma hayali vardır. Sizde eğer kendi iş yerinizi açmak istiyorsanız ve yatırım yapacak bütçeniz yoksa devlet destekli kredilere başvurular yapabilirsiniz. KOSGEB desteği ile iş yeri açmak istiyorsanız, bazı şartlara uygun bir müşteri olmanız gerekmektedir. Cafe veya kahvehane açmak isteyenler içinde KOSGEB desteklerini ihmal etmemektedir. Hibe desteği almanız için kaç m2 dükkanınızın olacağına, iç dizaynının nasıl olacağına ve nasıl bir iş yeri açacağınızı önceden planlamanız gerekir. Bu planlamaları yaptıktan sonra iş yeri projesi hazırlamalısınız. Bu projede nasıl para kazanacağınız dan tutun gider ve gelirleri nasıl ayarlayacağınıza kadar bildirmeniz gerekmektedir. İş projeniz hazır, iş planınız hazır şimdi ne yapmalı? KOSGEB resmi internet sitesine girerek KOSGEB kurs başvuru tarihleri takip etmeniz gerekmektedir. Kurs başvurusunu yaptıktan sonra sizi girişimcilik eğitimine sokacaklardır. Bu eğitimi başarılı ile bitiren her birey KOSGEB hibe desteği almaya hak kazanacaktır. Bu eğitim sonunda size kursu başarılı bir şekilde bitirdiğinize dair bir belge verilecektir. Bu belge ile KOSGEB kurumlarına hibe kredi başvurusu yapmanız yeterli olacaktır.

Cafe, Kafeterya, Kahvehane Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

Hayalinizdeki iş yerini açmak istiyorsanız ve cafe, kafeterya ve kahvehane için karar verdiyseniz bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuracağınız iş yerinin kar amaçlı bir işletme olması gerekir. Küçük bir işletme ile ne kadar kar elde edebilirsiniz bunları iyi hesaplamanız gerekmektedir. İşletmelerinize muhakkak ticari paket sigorta poliçesi yaptırmanızı öneririz. Bu durumlarda olacak deprem, yangın, sel ve hırsızlık olduğunda kendinizi ve iş yerinizi garanti altına alabilirsiniz. Hibe desteği almak istiyorsanız da aşağıdaki maddeleri iyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

 • Belediye, sağlık bakanlığı, İtfaiye gibi tüm devlet dairelerinden gerekli belge ve onayları almanız gerekir.
 • Başvuru esnasında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız, kira sözleşmeleriniz ve tapu fotokopileriniz yanınızda olması gerekir.
 • Açtığınız işletme için yaptığınız tüm ödemelerin faturalarını almalısınız.
 • Makbuzlar, muhasebe kayıtları, esnaf ve sanatkarlar odası kayıtlarını tam olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra iş planı ve projenin onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir. Onay geldikten sonra KOSGEB Hibe Desteği Olarak 50.000 TL’ye kadar destek almanız mümkündür.

Kafe ve Kafeterya Açmak İsteyenlere Öneriler

Cafeler son yıllarda oldukça rağbet görülen mekanlardır. Özellikle öğrencilerin olduğu yerlerde iyi işler yaptığını söyleyebiliriz. İş planı ve kredi projesi hazırlarken bu durumları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 • Lise veya üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir semt üzerinde cafe açabilirsiniz.
 • Sadece öğrenciler için değil, yetişkinler için de kahve içilebilecek bir yer olması gerekir.
 • Geniş bir menünüzün olması ve her kesime hitap eden yiyecek ve içecekler koymanız gerekir.
 • İşletmelerde en çok sıkıntı yaşanan durum sigara içme alanlarıdır. Sigara içme alanları ve içmeme alanları önceden ayarlanmalı ve gerekli izinlerinde alınması gerekir. Bu durum sizi daha çok hibe desteğine yaklaştıracaktır.
 • İşletmenizdeki müzik sistemi doğru seçilmeli ve gençlere yönelik olmalıdır.
 • Masa ve sandalye alımlarınızda bonkör olmanız gerekmektedir. Yeterli sayıda olmasına özen gösterin.
 • Bu tarz işletmelerde en önemli olan konulardan bir tanesi de internet bağlantınızın olması ve internet bağlantınızın kesintisiz olması gerekmektedir. Bu durumda KOSGEB tarafından iyi işletmeler arasına girebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz Esnaf Kefalet Kredisi 2019 sayfamıza giderek bu kredi hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kahvehane Açmak İsteyenler Öneriler

Kahvehane açmak istiyorsanız emekli kesime hitap edeceğinizi unutmayın. Peki kahvehane nasıl olmalıdır? Şimdi sizlere bunun hakkında bilgiler verelim.

 • Orta ve üst yaş grubuna özel içecek veya yiyecek planı hazırlamanız gerekmektedir.
 • Soğuk ve sıcak içecekler devamlı bulunması gerekir.
 • Masa ve sandalye kapasitesi müşterilerin oyun oynayacak şekilde olması yani kare olması gerekmektedir. Kare düzen ve 4 sandalye ile planınızı yapabilirsiniz.
 • Sigara içen kişiler için bir bölme olması ve bu bölmenin izninin alınması gerekir.
 • Doğru semt seçimi de çok önemlidir.
 • Gazete, dergi, TV ve olabilirse internet olması gerekmektedir.

Bu şartları uygularsanız KOSGEB kahvehane için hibe destek alabilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.