Çocuk Parası Nasıl Alınır? Ödeme Ne Zaman Yatar?

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

PTT üzerinden çocuk parası veya diğer adıyla doğum parası alabilmeniz mümkün. Bu yazımızda sizin için çocuk parası ve çocuk parası ne zaman yatırıldığı hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Çocuk Parasını Ne Zaman Alabilirim?

Devletimiz vatandaşlarımız için durumlarına ve şartlarına uygun birçok farklı maddi destekte bulunmaktadır. Sunulan bu yardımlardan biri de çocuk parasıdır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilen bu maddi yardım yeni doğan çocuklu aileler içindir. Başvuru yaptıktan sonra ve çocuk doğduktan sonra belirtilen tarihlerde bu maddi yardımı alabilirsiniz. Çocuk parası PTT üzerinden yatırılır.

Ailenizde olan her çocuk için ayrı miktarda çocuk parası alırsınız. Şartları yerine getiren aileler başvuru yaptıktan sonra başvuru yaptıkları ayın son haftası paraları PTT hesabınıza yatırılır. Bu yüzden o ayın son haftası PTT’ye kimliğinizle giderek çocuk parasını alabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadardır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ailenizdeki çocuk sayısına göre alacağınız bu miktar değişmektedir. Buna bağlı olarak:

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk için ise 600 TL çocuk parası alabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlar da tek seferlik ödeme yapılır.

  • İkiz doğuran anneler için 700 TL çocuk parası
  • Üçüz doğuran anneler ise 1400 TL çocuk parası alabilirler.

Çocuk Parasına Kimler Başvurabilir? Şartları Nelerdir?

Elbette çocuk parası alabilmeniz için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu süreçte Aile ve Sosyal politikalar bakanlarının sunduğu bazı şartlar vardır. Bu şartlar:

  • Öncelikle SGK’lı olarak çalışıyor olmalısınız. Aksi taktir de bu imkandan faydalanamazsınız. Sadece bununla da bitmiyor, SGK’lı olarak 120 gün ( 4 ay) aktif bir şekilde de çalışıyor olmalısınız.
  • Çocuk parası alabilmeniz için doğumun sağlıklı bir şekilde sonlanması gerekir. Olası bir düşük durumunda bu imkandan faydalanamazsınız.
  • Son olarak, anne ve baba da T.C vatandaşı olması gerekir.

Çocuk Parası Nasıl Sorgulanır?

Çocuk parası sorgulama yapabilmeniz için e-devlet şifreniz olması gerekir. E-devlet şifreniz varsa internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken internet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifrenizle girmek. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başlıkla yazıya tıklayarak orada 4A/+B işgörmezlik ödemesi görme sekmesi üzerinden devam ettikten sonra çocuk parası için sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden kimliğinizi göstererek e-devlet şifrenizi alabilirsiniz ya da çalıştığınız bankanın internet bankacılığı sayesinde e-devlet menüsünden giriş yapabilirsiniz.