Denizbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (Hemen Bağlan)

‘’ Denizbank’tan para transferi yapmak istiyorsanız bu bankanın uyguladığı EFT saatleri içersin de işleminizi yapmanız gerekmektedir. Denizbank EFT Saatleri bankanın belirlediği ve merkez bankasının açık olduğu zamanlarla belirlenen bir zaman dilimidir. ‘’ Vural Bey
Denizbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (Hemen Bağlan)

Denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma yapmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Denizbank müşterilerinin en çok sıkıldığı durumlardan bir tanesi de Denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma yapamamaktır. Eğer sizde Denizbank müşterisiyseniz müşteri hizmetleri numarasını arayarak tüm bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Denizbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma yapmak için size vereceğimiz yöntemlerle direk müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Üstelik Denizbank müşteri hizmetlerini 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Yapmak

Denizbank son zamanlarda yaptıkları kredi ve mevduat kampanyalarıyla bir çok müşteriyi kendi banka müşterisi yapmıştır. Bütün kredi ve kredi ürünlerinde yaptıkları kampayalarla bir çok müşterinin tercih ettiği banka olmuştur. Eğer sizde bu bankadan kredi veya kredi ürünlerini kullandıysanız müşteri hizmetleri numarasını telefon rehberinize kayıt etmeniz gerekmektedir.  Denizbank müşteri hizmetlerine 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Şimdi sizlere nasıl müşteri hizmetlerine direk bağlanma yapabilirsiniz bunları açıklayalım.

Denizbank’ın müşteri hizmetleri numarası iki tanedir. Aşağıda verdiğimiz numaraları tıklayarak direk aramaya başlayabilirsiniz. 0 850 222 08 00 ve 444 0 800 numaralı telefonlardan ilk öncelikle müşteri hizmetlerini aramalısınız.

TIKLA ARA : 0 850 222 08 00

TIKLA ARA : 444 0 800

Yukarıda ki numaralı çevirdiğinizde sizi sesli telesekreter karşılayacaktır. TC Kimlik numaranızı girdikten sonra bankamatik kartınızın son 4 hanesini girmeniz istenecektir. Bu işlemleri yaptıktan sonra sırasıyla 4-5-5-0 tuşuna bastıktan sonra müşteri temsilcisine direk bağlanma yapabilirsiniz. Yani menü sayılmaya başladıktan sonra ilk önce 4, daha sonraki menüde 5, daha sonraki menüde 5 ve en son çıkan menüde 0 tuşuna bastıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Eğer aradığınız vakit yoğunluk yoksa anında müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Eğer çok yoğun bir saatte aradıysanız biraz sizi bekletebilirler. Ama başka herhangi bir tuşa basmadan temsilciyi bekleyebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden Yapılan Diğer İşlemler

Müşteri Hizmetleri numarasını kayıp kart, çalıntı kart ve ya şüpheli işlemler için aradıysanız aradıktan sonra direk 1 tuşuna basarak temsilci ile kartınız hakkında görüşebilirsiniz. Eğer şüpheli işlemlerden haber alırsanız kartınızı hemen iptal ettirip yeni bir kart çıkartabilirsiniz. Banka bu konuda size yardımcı olacaktır.

Müşteri hizmetlerini arayarak para transferi işlemlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. EFT ve ya HAVALE için aldığınız IBAN ve hesap numaralarını girerek yatırmak istediğiniz limiti de belirledikten sonra müşteri hizmetlerinden transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu hizmeti kullanarak kredi başvurusu yapabilir, kredi kartı ve kredi başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Fatura ödeme işlemleri, bireysel emeklilik hakkında ve banka kampanyaları ile faiz oranları hakkında da bilgi alabilirsiniz.