EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar

Bir banka hesabınız üzerinden başka hesaba para aktarımı için EFT veya havale yapabilirsiniz. Her banka müşterilerine havale veya EFT yapma imkânı sunar ve bu işlemleri mobil bankacılık üzerinden saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Fakat bu işlemleri yapmak için bazı bankalar sizden ücret talep ederken bazı bankalar ise tamamen ücretsiz bir şekilde para transferi yapmanızı sağlıyor. Yani bazı bankaların müşterisi olarak ücretsiz EFT veya ücretsiz havale yapabilirsiniz. Bu yazımızda size havale veya EFT ücreti almayan bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

EFT ve Havale Ücreti 

Bir banka hesabınız üzerinden EFT veya havale yaparak para aktarımı yapabilirsiniz. Bir banka hesabından aynı banka üzerinden yapacağınız para aktarımlarına havale, farklı bir banka hesabına yapacağınız para aktarımına da EFT denmektedir. İki işlemi de ATM, internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Fakat havale işlemi 7/24 yapılırken, EFT işlemi maalesef belli saatler içerisinde gerçekleşmektedir. Genellikle sabah 09:00 ile 17:00 arasında EFT yapabilirsiniz. Resmi günler veya hafta sonu gibi tatil günleri EFT işlemi gerçekleşmez. Çünkü EFT işlemi bankalar arası olduğu için Merkez Bankası tarafından işlemin onaylanması gerekir.

Havale ve EFT için bazı bankalar ücret talep etmekte. Havale ücreti genel olarak 1 ile 2 TL arasında değişirken EFT ücreti 5 ile 10 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücretler gönderdiğiniz paradan değil, hesabınızdaki para üzerinden kesilir. Peki EFT ve Havale ücreti almayan bankalar hangileridir?

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar

Para transferi için havale veya EFT işlemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Genellikle bankalar arası para transferi çok kullanıldığı için EFT daha çok tercih edilmekte ve bankalar bu yüzden ücretlendirmelerini yüksek tutmakta. Ama bazı bankalar müşterilerine kolaylık sağlayıp EFT işlemlerinden ücret talep etmiyor. İşte o bankalar:

QNB Finansbank Enpara.com Ücretsiz EFT 

Enpara Finansbank’ın bünyesinde ortaya çıkmış, şubesi olmayan ve Türkiye’nin ilk dijital bankası olarak kısa bir sürede binlerce müşteriye ulaşmış bir banka hizmetidir. Enpara hemen hemen her konuda diğer bankalara göre müşterilerine daha çok kolaylık sağlamaktadır. Özellikle havale veya EFT ücreti almayarak birçok bankaya örnek olmuştur. Enpara üzerinden yapacağınız tüm işlemler ücretsizdir. Eğer EFT işlemini çok kullanıyor ve bankanızın ücetlendirmesinden şikayetçiyseniz Enpara hesabı açarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Enpara.com internet sayfası üzerinden formu doldurarak banka kartı için başvuru yapabilir çok kısa bir süre içinde de banka kartınızı alabilirsiniz.

Enpara aynı zamanda kredi kartı ile çok popüler diyebiliriz.Çünkü diğer bankalar yıllık aidat ücreti alırken, Enpara kredi kartı ile hiçbir zaman aidat ödemiyor ve hatta eğer kredi kartınızı aktif olaak kullanırsanız banka size aidat ödüyor.

Kuveyttürk Bankası Ücretsiz EFT

Kuveyttürk hesabınız varsa EFT veya havale işlemler için komisyon veya ücret ödemenize gerek yok. Banka tüm müşterilerine bu hizmeti ücretsiz olarak sunmakta. Internet sayfası üzerinden Kuvettürk’ün sunduğu diğer avantajlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Albaraka Türk Bankası Ücretsiz EFT

Albaraka Türk Katılım Bankası’ da müşterilerine birçok avantaj sunuyor. Albaraka Türk hesabınızdan yapacağınız tüm havale ve EFT işlemleri için ücret talep etmiyor. Eğer EFT’nizi EFT saatleri içerisinde yaparsanız ücret ödemenize gerek yok. Ama bankanın sunduğu Geç EFT’den yararlanacaksanız belli bir ücrete tabi tutulursunuz.

TEB Bankası CEPTETEB Ücretsiz EFT

CEPTETEB de TEB Bankası bünyesinde ortaya çıkmış bir dijital bankadır. Eğer CEPTETEB müşterisiyseniz tüm havale ve EFT işlemlerini ücretsiz yapabilirsiniz. Sadece TEB müşterileri için bu avantaj geçerli değildir. TEB müşterileri para aktarım işlemlerinde 4 ile 5 TL arasında bir ücret öderseniz. Ücretsiz EFT ve havale için CEPTETEB müşterisi olmalısınız.

Yukarıda sizlere ücretsiz EFT ve Havale işlemleri yapabileceğiniz bankalar hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmında yazarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca bankaların EFT saatleri hakkında bilgi almak için EFT Saatleri menüsüne geçiş yapabilirsiniz.