Engelli Kredisi Veren Bankalar 2019

Engelli Kredisi Veren Bankalar 2019 yılında hangileridir? Engelli vatandaşlarımız hangi bankalardan kredi alabilirler? Devletimiz ülkemizde yaşayan her insana şartlarına uygun bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Engelli vatandaşlarımız için de hayatlarını ekonomik açıdan daha rahat sürdürebilmeleri için bankalar da şartları yerine getiren engelli vatandaşlarımıza da kredi vermektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerektiğini hatırlatalım. Bu yazımızda size engelli maaşına kredi veren bankaları listeleyeceğiz.

Engellilere Hangi Bankalar Kredi Veriyor

Öncellikle bankaların sunduğu engelli kredisine başvurabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük yani reşit olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kredi notunuzda bu konuda yine belirleyici bir noktadır. Hemen hemen her kredide olan prosedürlerin geçerli olduğunu hatırlatalım. Aldığınız maaş, gelir düzeyiniz ve harcamalarınız kredi çekmenizde belirleyici unsurlardır.

Birçok banka engellilere kredi vermektedir ama biz size en kolay yolla engelli kredisi veren bankaları sıralayacağız. Bu bankalar; Halk Bank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’dır. Bu bahsettiğimiz devlet bankaları en kolay yolla engellilere kredi veren bankalardır. Elbette diğer bankalardan da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce hepsini değerlendirmeniz de fayda var. Çünkü hepsinin sundukları avantajlar farklılık göstermektedir. Diğer tercih edilen bankalar ise genellikle QNB Finansbank ile Yapı Kredi’dir. Engelli maaşları devlet tarafından verildiği için ve kesilme gibi bir durumu da söz konusu olamayacağı için bankalar çok fazla araştırma içerisinde olmadan gelirinize uygun krediyi size sunarlar. Fakat vade ve faiz oranları hesaplamalarında engel durumunuz, yaşınız da geliriniz kadar belirleyici unsurlardır.

Engelli Kredisi Şartları Nelerdir?

Engelli Kredisi’ne başvurmak için öncelikle kendinize ait bir gelirinizin olması gerekir. Eğer engelli maaşı haricinde düzenli olarak bir işte çalışıyor ve geliriniz varsa bunu gösteren belgeyi alıp kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Her kredide olduğu gibi engelli kredisi alırken de kredi notunuz en önemli etkendir. Şunu da unutmamalısınız ki maaşınızın üzerinde hiçbir haciz olmamalıdır. Engel durumunuz da elbette önemlidir. Maalesef bankalar zihinsel engelli vatandaşlarımıza kredi vermiyor. Bununla birlikte ölüm süreci raporu olan vatandaşlarımız da başvuruları olumsuz cevaplanacağını belirtmeliyiz.

PTT’den Engelli Maaşına Kredi

PTT üzerinden engelli maaşınızı alıyorsanız, PTT kredi çekmek isteyen engelli vatandaşlarımıza kolaylık ve öncelik tanıyor. PTT şubesine gidip veya n-kolay üzerinden de başvurabilirsiniz. PTT kredi notunuz düşük olsa bile size istediğiniz miktarda krediyi sunarak bu avantajdan yararlanabilirsiniz.

2022 Engelli Maaşı Nedir?

Eğer engel durumunuz %40 ve üzeri ise 2022 engelli maaşı size bağlanan maaştır. Doktordan engel durumunuzu gösteren belgeyi aldıktan sonra başvurup bu maaşı alabilirsiniz. Fakat bu maaşı alabilmeniz için bir kişi başına denk gelen tutar asgari ücretin 3’de 1’i olması gerekir.

Engelliler İçin Taşıt Kredisi

Bazı bankalar engelli vatandaşlarımız için taşıt kredisi imkanı sunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz devlet bankaları; Halk Bank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gelirinize göre size taşıt kredisi veren bankalardandır. Tabi ki de bir kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka bir araştırma yapıp, sizin için uygun krediyi bulduktan sonra başvurmalısınız.

Yukarıda sizlere engelli kredisi hakkında bilgiler verdik. Sizde bu şekilde kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.