Esnaf Kefalet Kredi Almak İçin Şartlar Nedir?

Esnaf Kefalet Kredi Almak İçin Şartlar Nedir? Kredi Başvurusu için nasıl bir müşteri grubunda olmamız gerekir. Bu yazımızda sizlere bu sorular hakkında bilgiler vereceğiz. Halkbank tarafından verilen esnaf kefalet kredisi almak isteyen kişiler istenilen şartlara uygun olmaları durumunda kredi başvurusu yapabilirler. 2019 yılı Esnaf ve Kefalet kredisi için uygulanan ve aranan şartlar şu şekildedir.

Türkiye’de özellikle esnaf olan vatandaşlarımıza bir çok kredi kampanyası hazırlanmaktadır. Bu kredileri bankalar, devlet kurumları ve özel şirketler vermektedirler. Esnaflar için kredi veren kurumların bir tanesi de TEKOMB olarak bilinmektedir. Esnaf kefalet kredisine ait olan bu kredi türünde esnaf olanlar için devlet tarafından kredi desteği verilmektedir. Bu kredi desteğini üstlenen banka ise Halkbank’tır. Eğer kooperatif ortağı olan bir esnaf iseniz Halkbank şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Ortaklık Şartları

  • Esnaf kefalet ortaklık şartının ilki esnaf ve sanatkar olmanız gerekmektedir.
  • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmanız gerekir.
  • İkametinizin ve iş yerinizin kooperatif bölgesi içinde yer alması gerekir.
  • Üye olduğunuzda daha önceden aktif bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine üye olmamanız gerekmektedir.

Ortaklık şartları bu şekildedir. Eğer Bu şartlara uygun esnaf ve sanatkar iseniz sizler tarafından istenilenler şu şekildedir.

  • Yazılı olarak kooperatife katılma isteklerini belirtmelisiniz.
  • Akabinde başvuru yapan esnafın sicili ve kredi türü kurul tarafından incelenme süreci başlayacaktır.
  • Kooperatiflere kabul edilme işlemi 15 gün iş günü içinde sonuçlandırılır ve tarafınıza bildirilir.

Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapan esnaflar için mali durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda istihbarat oluşturulur ve kefalet durumu tespit edilmektedir. Bu işlemlerden sonra kredi başvurusu teklifiniz Halkbank’a gönderilir. Halkbank kendi banka politikalarına göre araştırma yapar. Bu araştırma sonucu eğer olumlu olursanız krediniz onaylanacak ve belirtilen limitteki kredinizi banka şubesinden kullanabileceksiniz. Banka sicili kötü olan ve kredi notu düşük olan kişiler ile icralık olan kişiler bu kredilerden yararlanamazlar.

Esnaf Kredisinde İpotek ve Kefil Şartı Var mı?

Esnaf kefalet kredileri başvurusu yapan esnaf ve sanatkarlar için kurum ve banka kefil, ipotek istemektedir. Ancak normal kredi talebi yapıyorsanız ve ticari kredi limitiniz yüksekse bu değişiklik gösterebilir. Bankalar genel olarak kefil istemektedirler. Kefil bulamayan kişilerde taşınmaz ipotek bankaya göstermektedirler. İpotek verdiğinizde daha yüksek krediler alabilirsiniz. İpotekli kredi alan esnaf vatandaşlarımız 120 ay vadeye kadar taksit ödemesi de yapabilmektedir.