Esnaf Kefalet Kredisi 2019, Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 yılında birçok esnaf için umut dolu bir kredi çeşididir. Bu yazımızda sizlere esnaf kefalet kredileri ve esnaf kefalet kredisi hesaplama hakkında bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz gibi esnaf ve kefalet kredilerine yeni şartlar getirilmiş ve faiz oranları da bu şartlara göre değişmiştir. Bir çok esnafa şimdiye kadar destek veren esnaf ve sanatkar odası bu kredi kampanyası ile bir çok nakit ihtiyacı çeken esnaf kardeşlerimize yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Esnaf Kefalet Kredileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Esnaf Kefalet Kredileri 2019

İşletmeniz için nakit ihtiyacını alabileceğiniz bu kredi çeşidi ile, işletmenizin giderlerine harcamanız için 200.000 TL’ye kadar esnafa destek kredisi alabilirsiniz. Ayrıca yen iş yeri açma veya işyeriniz için taşıt alma işlemleri içinde esnaf ve sanatkârlar kredisi adı altında kredi çeşidi verilmektedir. Bu kredinin ise 500.000 TL limitli olduğunu ve tamamen destek amaçlı uygun faizlerle kullanıldığını söylemek isteriz.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Esnaf Kefalet kredilerinde vade en fazla 60 ay olarak belirlenmiştir. Bu kredi başvurunuz onaylandı ve taksitlerinizi nasıl öderim diye merak ediyorsanız, aylık olarak ödeme yapabilir, 3 aydan aya ödeme yapabilir veya 6 aydan aya ödeme tablosu oluşturabilirsiniz. Esnaf kredisinin risk raporuna göre 100.000 TL ile 500.000 TL arasında kredi alabiliyorsunuz. ESKKK kefaleti olmadan alınan bu kredinin de vadesi en fazla 60 aydır. Kredi çekmek istiyorsanız işletmenizin mali durumu canlı olmalıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

 • Esnaf ve Sanatkar olmak
 • Medeni haklardan yasaklı olmamak
 • Esnaf ve Sanatkar sicil kaydınızın olması
 • Farklı bir bölgede bulunan esnaf ve sanatkarlar üyeliğinizin olmaması gerekir.
 • Kooperatifin çalışması bölgesinde faaliyet göstermek veya ikamet etmeniz gerekmektedir.
 • Esnaf ve Sanatkarlar faaliyetlerini aktif olarak göstererek kanıtlamanız gerekir.

Bu şartlara uygunsanız Esnaf Kefalet kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı
 • Vergi Levhası
 • Şoför esnaf için araç ruhsatı
 • SGK’dan alınacak gelir belgesi
 • Esnaf Sicil Belgesi
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • İkametgah Belgesi
 • Oda Faaliyet Belgesi
 • Ortaklık Beyannamesi
 • Muhasebeden alınacak hesap özeti

Bu evraklar ile Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Masrafları Nedir?

Her kredide olduğu gibi alacağınız bu kredide masraflar olacaktır. Toplamda %4.5 oranda bir kesinti olacaktır. Bu alacağınız kredi miktarına göre belirlenecek ve kredi kullanım aşamasında kesilecektir. Bu kesintiler %1 Kredi risk fonu kesintisi, %1.5 Bloke sermaye kesintisi, %0,5 Üst kuruluş katılım payı ve %1.5 Masraf karşılığı kesintisi olarak kesilecektir. Alacağınız krediye göre yüzdeliği hesaplayabilirsiniz. Bloke sermayesi için yapılan kesinti esnaf ve sanatkara iade edilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Kredilerde üst limit 150.000 TL olarak verilmektedir. 60 ay vadeli olarak da ödeme tablosu oluşturabilirsiniz. Faiz oranları alacağınız kredi ve vade tercihine göre değişecektir. 1 yıla yani 12 ay vadeye kadar kredi kullanmak isterseniz %4 (Yıllık), 12 ay ile 60 ay arasında vadeli kredi kullanmak isterseniz de %5  oranında faiz uygulanacaktır.

Kredi Vadesi Faiz Oranı Aylık Faiz Oranı
12 Ay Vadeye Kadar %4 %0.33
13– 60 Ay Vade Arası %5 %0.41

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf kefalet kredisi alacak kişinin kefilinin de belirli şartlarda olması gerekmektedir. Kefilin kredi kullanılması için herhangi bir engelinin bulunmaması gerekir. Ayrıca kişinin kredi notunun yüksek olması ve kredi sicilinin temiz olması lazımdır. Kefillik talebinin ayrıca Halkbank tarafından da kabul edilmesi gerekmektedir. Bildiğiniz gibi esnaf kefalet kredilerini Halkbank’tan kullanım yapıyoruz. Eğer bu şartlara uygunsanız kefil olabilirsiniz. Esnaf kefalet kredilerinde kredi verilirken iki tane kefil istenmektedir. Kefillerinde başvuru evraklarından hazırlaması gerekir. Kefilsiz olarak kredi verilmemektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2019

Esnaf Kefalet kredisi hesaplama işlemi aşağıdaki tabloya bakarak tahmini krediniz ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi hesaplaması aşağıdaki gibidir. Alacağınız krediye göre ve vadeye göre de faiz oranı değişir.

Kredi Tutarı Vade Taksit Tutarı
5.000 TL 12 Ay 1.297 TL
7.000 TL 12 Ay 1.816 TL
10.000 TL 12 Ay 2.595 TL
50.000 TL 12 Ay 3.205 TL
50.000 TL 48 Ay 3.723 TL
75.000 TL 60 Ay 4.631 TL
100.000 TL 60 Ay 6.175 TL
125.000 TL 60 Ay 7.720 TL
150.000 TL 60 Ay 9.263 TL
200.000 TL 60 Ay 12.351 TL

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Esnaf kefalet kredisi ödenmezse bankanın sizden aldığı teminatlara satış yetkisi gelir ve kredi borcunuzu teminatınızı satarak ödemesi yapılır. Ayrıca kefil olan kişilerinde üzerindeki mal varlıklarına icra koyulur ve bu icra koyma sonucunda hala borç ödenmezse kefillerinde üzerine olan araba, arsa, ev gibi teminatlar satışa çıkartılır. Esnaf kefalet kredisinde de diğer bankalar gibi, olan tüm şartlar geçerlidir. Eğer borcunuzu ödemezseniz icralık olur ve kredi siciliniz bozulacaktır.

Esnaf ve Kefalet Kredisi hakkında sizlere bilgiler verdik. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır ve faiz oranları nedir yazımızda sizlere izah ettik. Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bir diğer konumuz olan Vakıfbank Esnaf Kredisi 2019 hakkında da bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.