Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 2019 (BAŞVURU YAP)

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 2019 yılının ilk günlerinde bildirilmişti. 2019 yılı içinde emekli olmak isteyen Ev hanımları bu yazımızı okuyabilirler. Bu yazımızda sizlere emeklilik hakkında bilgiler vereceğiz. Başvuru nasıl yapılır ve emeklilik şartları nelerdir bunlar hakkında bilgileri yazımızda bulabileceksiniz. Çalışmayan ev hanımları düşük primler ile isteğe bağlı sigorta yaptırabilirler. Bu sigortanın sonunda ise emekli olma imkanları vardır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi ve Başvuru Şartları

Emekli olmak isteyen ev hanımları bundan böyle kanın tasarısının uygulanan şartlarına uygun oldukları takdirde emekli olabilirler. Bir iş yerinde çalışmak istemeyen ev hanımları bazı şartlar dahilinde emekli olabilecekler. Nasıl emekli olabilirsiniz bunun hakkında bilgiler verelim.

  • İsteğe bağlı sigorta primlerini yatırarak evde kendi işinizi yaparak emekli olma imkanınız vardır.
  • 18 yaşından büyük bir vatandaş olmanız gerekmektedir.
  • Emekli olmak isteyenler için evde çalıştığınızı belirtmeniz ve yaptığınız işleri göstermeniz gerekmektedir. Genel olarak el işi ile uğraşan ev hanımları bu emeklilikten faydalanırlar.
  • Bir yerden aylık maaş almıyor olmanız gerekmektedir.
  • Zorunlu sigortanın belirttiği işlerde çalışmıyor olmanız gerekmektedir.
  • Ev hanımlarının sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
  • Ev Hanımları Örgü işi, Dantel işi, Halı, Yapma Çiçek, süs eşyaları, havlu kenarı vs. gibi işler yapması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen başvuru şartlarından başka bir şart aranmamaktadır. Ev hanımlarının bilmesi gereken bir diğer durum ise vergi muaflığı uygulanmasıdır. Vergi muaflığı uygulanması sayesinde evde kendinizden başka biri ile çalışmamak durumunda vergi ödemeden BAĞKUR kurumuna esnaf olarak başvuruda bulunabilirler. Ev hanımları vergiden muaftır. Bu konunun altını çizmek istiyoruz. Emekli olmak için sadece prim ödemeleri yeterlidir.

Emeklilik İçin Muafiyet Belgesi

Ev hanımları emekli olabilmeleri için muafiyet belgesini yenilemesi gerekmektedir. Muafiyet belgesini aldığınız zaman istediğiniz gibi sigorta prim ödemelerine başlayabilirsiniz. Muafiyet belgesi her 3 yılda bir yenilenmek zorundadır. Sigortalı olmak istiyorsanız bu muafiyet belgesini almanız ve 3 yılda bir yenilemeniz gerekmektedir.

Ayrıca ev hanımları için prim esası alınarak günlük alt kazancının 15 katı geçmeyecek şekilde ve her yıl 1 puan arttırmak şartı ile (Sınır 30 katı) malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ile genel sağlık primleri ödeyerek emekli olma hakkı kazanabilmektedirler. Buna ek olarak sigorta primleri ödedikleri süre içinde doğum yaparlarsa bu dönemden de borçlanıp gün kazanabilirler. Her çocuk için iki yıl süre kazanılmaktadır. Eğer toplam 3 çocuk sahibi olursanız 6 yıl erken emekli olabilme şansına da sahip olabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu

www.sgk.gov.tr adresindeki isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini doldurmanız gerekmektedir. Emeklilik işlemlerini başlatmak istiyorsanız, isteğe bağlı sigorta primini yatırmak ve gelir vergisi mükellefi olmadığınıza dair belge almanız gerekmektedir. Sigorta başlangıcı ise başvuru gerçekleştirdiğinin günün sonrasında gerçekleşecektir. Aynı gün değildir.

İsteğe bağlı sigorta primi yatıran Ev hanımları sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar. İsteğe bağlı sigorta yatıran ev hanımları 5 yıl prim ödeyip vefat ederse geride kalan kişilere ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olur 2019

Ev hanımlarının emekli olması için prim sayısı önemlidir. Prim günü 9.000 olduğu zaman emekliliğe hak kazanırsınız. Daha önce bir iş yerinde 3.5 yıl çalışan bir ev hanımı emekli olabilmek için 7200 gün daha prim yatırması gerekmektedir. Ayrıca emekli olabilmek için 58 yaşını bitirmiş bir ev hanımı olmalısınız.

Ev hanımları aylık ödenecek prim tutarları için alt ve üst sınırları bulunmaktadır. Prim ödediğiniz kadar emekli maaşı alabilirsiniz. 2019 yılında ev hanımları emeklilik için  en az 815 TL en fazla 5.321 TL ödeme yaparak emeklilik süreçlerini başlatabilirler.

EV HANIMLARINA KREDİ adlı yazımızı okuyarak kredi alabilir ve nakit ihtiyaçlarınızı anında karşılayabilirsiniz.

Ev Hanımları Emeklilik İçin En Çok Sorulan Sorular Nedir?

Ev kadınlarına Emeklilik için en çok sorulan sorulardan birisi en önemli şartları nelerdir olmuştur. 18 yaşından büyük olmanız ve herhangi bir yerde ücretli ve sigortalı çalışıyor olmamanız gerekmektedir. Eğer bir ticari faaliyet gösteren kişiyseniz ev hanımlarına tanınan emeklilikten faydalanmazsınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru yaptıktan sonra ertesi gün sigortanız başlayacaktır.

Emeklilik İçin Ne Kadar Ödemeli- 2019 yılında en az prim ödemesi 815 TL olarak belirleniştir.

Yukarıda sizlere ev hanımlarına emeklilik hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Eğer prim ödemek istiyorsanız üst metinde de söylediğimiz gibi aylık 815 lira ödeyerek emeklilik başlatabilirsiniz.