Halk Bankası Esnaf Kredisi Hesaplama 2019

Halk bankası esnaf kredisi hesaplama ile alınmak istenilen kredi türü hakkında birçok detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir. Yapılacak olan hesaplama ile esnaf kredisine başvuru yapmak isteyen müşteriler kendilerine en uygun olan kredi türünü seçerek başvuruda bulunabilmektedir. Genel itibariyle esnaf kredisi, küçük ve büyük esnafların nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen bir kredi türüdür. Halk bankasının bu kredi çeşidi alanında müşterilere sunduğu birçok esnaf kredisi türü bulunmaktadır.

Halkbank esnaf kredisi nasıl hesaplanıyor ?

Halk Bankası Esnaf Kredisi Türleri

Halk Bankası esnaf kredisi çeşitleri ile müşterilere kolaylık sağlanmaktadır. Bu kredi türleri arasından kredi almak isteyenler kendi ihtiyaçları dahilinde hangi kredi türü daha uygunsa onu kolaylıkla seçebilmektedirler. Halk bankası esnaf kredisi türleri aşağıdaki gibidir:

 • Genç girişimci esnaf ve sanatkârlara kredi
 • Ustalık belgesi olup yeni işyeri kuran girişimci esnaf ve sanatkârlara kredi
 • Kaybolmaya yüz tutan meslek kolları faaliyetinde bulunanlara yönelik kredi

Halk Bankası Esnaf Kredisi Özellikleri

Halk bank esnaf kredisi nitelikleri şu şekildedir:

 • Genç girişimcilere yönelik olan kredi türünde 18 ila 30 yaş grubu aralığında bulunan kişilere sağlanan destek kredisidir. Bu kredi türüne göre müşteriler 100.000 TL tutarında faizsiz kredi çekebilme imkânına sahiptir. Fakat bu kredi türü yalnızca KOSGEB girişimcilik destek programını başarıyla tamamlayan kişilere sunulmaktadır.
 • Bir diğer kredi türü ise ustalık belgesi bulunduran kişilerin işyeri açabilmeleri için verilen nakdi yardım kredisidir. Bu kredi türüne göre, kanunen 3 yıllık ustalık belgesi bulunduran bir kimseye iş yeri açabilmesi için bankaların faizsiz kredi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluğun bir yansıması olarak bahsi geçen ustalara 500.000 TL’lik bir kredi tutarı verilebilmektedir.
 • Son olarak Halk bankası kredi türü olan geleneksel meslek gruplarını ayakta tutmak için verilen bir kredi türüdür. Fakat bu kredi türüne başvuru yapabilmek için en az 5 yıl KOSGEB dışında başka bir yerden hibe veya kredi yardı almamış olmak gerekmektedir.

Halk Bank Esnaf Kredisi Hesaplama Yöntemi

Halk Bank esnaf kredisi hesaplaması yapabilmek için öncelikli olarak bankanın internet sitesine girmek gerekmektedir. Siteye giriş yapılması ile birlikte krediler bölümüne girmeniz ve hesaplama aracı demeniz yeterli olacaktır. Ardından hesaplama aracı butonundan esnaf kredisi bölümü seçilmelidir. Seçilen kredi türünün hesaplaması bu şekilde kolaylıkla yapılmaktadır.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Hesaplama Ne İşe Yarar?

Halk Bankası esnaf kredisi hesaplaması ile alınmak istenilen kredi türü hakkında birçok detaylı bilgiler elde edilmektedir. Bu elde edilen bilgiler ışığından bu kredi türlerine sahip olmak isteyen müşteriler kolaylıkla seçimini yaparak başvuruda bulunabilmektedir. Bu hesaplama işleminin bankanın internet sitesinden yapılabileceği gibi yine aynı bankanın müşteri hizmetleri aranarak da uzman bir kişiden yardım istenilmektedir. Yapılacak olan kredi hesaplama işlemiyle elde edilecek detaylı bilgiler şu şekildedir:

 • Aylık taksit
 • Toplam ödeme tutarı
 • Kredinin kullandırım oranı
 • Kefil adedi
 • Dosya masraflar

Halk Bank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları

Halk bank esnaf kredisi müracaat evraklarının hazırlanması başvuru sürecinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kredi başvurusu için hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde ayarlanarak bankaya teslim edilmesi gerekmektedir. Bankaların istedikleri esnaf kredisi başvuru evrakları birbirinden farklı olarak istenebilmektedir. Fakat genel itibariyle bankaların istedikleri evraklar birbiriyle paralellik gösterecek şekildedir. Bunların yanı sıra bazen bankalar mevcut başvuru evraklarından ziyade ek olarak başka evrakların teminini de isteyebilmektedir. Halk bankın esnaf kredisi başvuru evrakları aşağıdaki gibidir:

 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • İş yerine ait vergi levhası
 • Esnaf odasına kayıt belgesi
 • Başvuru yapacak kişinin TC kimlik belgesi