IBAN Nedir? Nerede Yazar? (SORGULAMA)

“IBAN numarası para transferi yapmanız için önemli olan bir hesap numarasıdır. Herkesin, her bankada açtığı hesap sonrasında bir IBAN numarası oluşmaktadır.” Vural Bey
IBAN Nedir? Nerede Yazar? (SORGULAMA)

IBAN numarası nedir? IBAN Numarası Kart Üzerinde Nerede Yazar? IBAN No Sorgulama Nasıl Yapılır? Bu soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okuyabilir ve IBAN numaranızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Banka ve Finans işleri ile uğraşıyorsanız adını sıkça duyduğunuz en yüksek kelime IBAN olmuştur. Çünkü IBAN banka para transferleri için olmazsa olmaz bir yöntemdir. Peki IBAN bilmeyen müşteriler bu numarayı nasıl öğrenirler bunun hakkında bilgiler verelim.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bankalardan hesap açtığınız zaman ATM’lerden işlem yapabilmeniz için size banka kartı çıkmaktadırlar. Ayrıca hesap açtığınızda hesap numaranız ve IBAN numaranızda otomatik olarak oluşmaktadır. Size verdikleri bankamatik kartlarının üzerinde 16 haneli kart numarası, Adınız ve Soy adınız, kartın son kullanma tarihi ve arka yüzünde CV numarası yazmaktadır. Bu numaralar sizin banka kartı ile işlem yapmanız için çok önemlidir. Bazı bankalar bu numaralara istinaden IBAN numarasını da kartın üzerine yazmaktadırlar. QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank bazı bankamatiklerde IBAN numarasını kartın üzerine yazmaktadırlar. Eğer kartınızda IBAN numarası yazmıyorsa başka yöntemler ile sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

IBAN Nedir? Kaç Hanelidir?

IBAN: International Bank Account Number’in kısaltma ismidir. Bankalar arası para transferi yapmanız için gereklidir. Eğer karşı tarafın IBAN numarasını almazsanız para gönderme işlemi yapamazsınız. IBAN numarasının amacı, tüm dünyada kişinin hesabının standartlar altında olmasını sağlamaktır. IBAN numarası ile yapılan transferler hem güvenilir, hem de hızlı olarak yapılmaktadır.

IBAN numarası maksimum 34 haneden oluşmaktadır. Her ülkenin kendine özel IBAN uzunluğu vardır. İlk olarak AB ülkelerinde kullanıma başlanan IBAN numarası ülkemizde 2010 yılından itibaren işleme başlamıştır.

Türkiye’de IBAN 26 haneden oluşmaktadır. IBAN numarası ile  tüm dünyada hesabınıza güvenli, hızlı ve sıkıntısız para transferi yapabilirsiniz.

IBAN Okunması Nasıl Olur?

ÖRNEK IBAN: TR 56 01234 0 1234567890123456

  • TR – Ülke Kodu
  • 56 – Kontrol Basamakları
  • 01234 – Banka kodu
  • 0 – Rezerv Alanı
  • 1234567890123456 – Hesap Numarası

IBAN numarasının içinde güvenlik önemi için birçok strateji kod bulunmaktadır. IBAN içinde ülke kodunu, kontrol basamaklarını, Banka kodunu ve sizin hesap numaranızı barındırır. Her bankadan alacağınız hesap IBAN numarası farklıdır.

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hesabınız varsa ve internet bankacılığı kullanıyorsanız IBAN numaranızı internet üzerinden veya mobil şubeden kolayca öğrenebilirsiniz. IBAN sorgulama işlemini Hesaplar bölümünden kolayca yapabilirsiniz.

Ayrıca banka ATM’lerinden 7 gün 24 Saat öğrenebilirsiniz. Kartınızı taktıktan sonra hesaplarım bölümüne gelerek TR ile başlayan IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek kolayca IBAN sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Banka hesabınızın olduğu müşteri hizmetleri numarasını arayarak da anında IBAN sorgulama yapabilirsiniz.