İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartlar Nedir? Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Eğer düzenli bir çalışma hayatınız var ise işsizlik maaşı ve şartları hakkında bilgilerinizin olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı her çalışan kişiye verilmemektedir. İşsizlik maaşı alma şartları 2019 yılındaki yeni kanun ile belirlenmiştir. Eğer şartlara uygun biriyseniz çalışma sürenize ve aldığınız maaşa göre belirlenen işsizlik maaşını almaya hak kazanabilirsiniz. 2019 yılında tekrardan işsizlik maaşı hakkında değişiklikler yapılmıştır. Sizde bu değişiklikler hakkında yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nedir?

Vatandaşlarımız bazı sıkıntılar yüzünden işten çıkarılma ile karşı karşıya gelebilir. Devletimiz de bu sıkıntılı günlerin geleceği için işsizlik maaşı vermektedir. Yeni bir iş bulana kadar işsizlik maaşı ile zaman geçirebilirsiniz. Eğer işten çıkartılan işçinin kendi isteği dışında ve sağlık sorunları dışında işten çıkartılıyorsa işsizlik maaşı alması hakkı vardır. İşsizlik maaşı şartları ve limitleri 2019 yılında tekrardan güncellenmiştir. İşte bu şartlardan bazıları şu şekildedir.

 • İşten çıkarıldıktan önceki 3 yıl içinde minimum 600 gün sigortalı olarak çalışmanız gerekmektedir.
 • İşten çıkma sebebi sizin isteğinizle olmamalıdır.
 • İşten çıkartılmadan önceki son 120 gün kesintisiz olarak çalışıyor ve sigortanızın yatıyor olması gerekmektedir.
 • İşten çıkarıldığınızda ilk 30 gün içinde İŞKUR kurumlarına veya internet ortamında başvuru yapmalısınız.

İşsizlik Maaşı Başvuru Evrakları Nedir?

2019 yılında işsizlik maaşı başvuruları için gerekli olan evrakların başında Nüfus cüzdanı ve işten ayrılma bildirgesi yeterli olacaktır. Eğer e-devlet şifreniz var ise bu belgeleri ayarlamanıza gerek yoktur. İnternet ortamı üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

<<< – – – 60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar İçin Tıklayınız – – – >>>

Sigortalı olarak çalışıyorsanız ve işsiz kaldıysanız da İŞKUR birimlerine başvuru yapacaklarda bu evraklar ile başvurusunu yapabilirler. İşten ayrılış bildirgesinde değişiklik yapılmaması şartı da vardır. Başvuru yaptıktan sonra değerlendirilmesi için bekleyeceksiniz.

Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Durumlar Nedir?

İşten çıkarıldıysanız ve hangi hallerin işsizlik maaşı için alınabilir olduğunu düşünüyorsanız şu şekilde söyleyebiliriz. Disiplin cezaları, Doğal afetler, Gözaltına alınma, Hastalıklar, Ücretsiz izinler, Kısmi istihdamlar, Ekonomik kriz, Kısa çalışma ödenekleri, Lokavt, grev, tutukluluk hali, genel yaşamı etkileyen durumlar, fesih tarihinde çalışmamak olmak.

Kimler İşsizlik Maaşı Alamazlar?

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar genelinde bazı meslek gruplarında da işsizlik maaşı alamama durumu vardır. Şimdi sizlere kimler işsizlik maaşı alamaz bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

 • YÖK Çalışanları
 • Memurlar
 • TSK Çalışanları
 • Bağ-Kur Çalışanları
 • Ceza infaz kurumunda çalıştırılan hükümlüler
 • Hakimler ve Savcılar kanununa tabi olarak çalışanlar
 • Staj yapan öğrenciler
 • Asker er ve erbaşlar
 • Yedek Subaylar

İşsizlik maaşları alamazlar.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019?

İşsizlik maaşı fiyatları şu şekildedir. Son 120 gün asgari ücretle çalışan birisi aylık 1.015 TL işsizlik maaşı almaktadır. 120 günlük süre içinde 3.500 TL maaşla çalışan birisi ise 1.389 TL maaş almaktadır. 6.000 TL maaş alan bir kişi ise 2.031 TL işsizlik maaşı almaktadır. Eğer işsiz kaldıysanız ve para ihtiyacınız varsa gelir belgesiz kredi veren bankalar adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.