Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankalardan kredi almak için ilk olarak kredi notu ve kredi siciline bakılır. Bu yüzden kredinizin onaylanması için bankalarda iyi müşteri grubunda olmanız gerekmektedir. Kara listede olan kişiler ise kredi alamazlar. Eğer sizde kara listedeyseniz ilk olarak bu kara liste kaydını sildirmeniz gerekir.” Buket Hanım
Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kara Liste Nedir? Vatandaşlarımızın genellikle merak ettikleri konulardan biridir. Kara listeden çıkmak için ilk olarak borcunuzu ödemeniz ve kredi notunuzu sıfırlamanız gerekir. Kredi notu sizin bir nevi bu piyasadaki profilinizdir. Geçmişte yapmış olduğunuz tüm finansal işlemlerin bir analizi olarak ortaya çıkan kredi notunuzu iyi tutarsanız ileride bir ihtiyacınız olduğunda bankalardan kolayca talep edebilirsiniz. Bunun içinde ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmanız gerekir. Eğer borçlarını aksatırsanız kredi notunuz düşer ve uzun bir süre ödemediğinizde de halk arasında çok sık duyduğumuz kara listeye girerseniz. Peki Kara Liste nedir ve Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Bu yazımızda da sizi bu konularda kısaca bilgilendireceğiz.

Kara Liste Nedir?

Kredi veya kredi kartı borçlarınızı düzenli ve zamanında ödemeniz kredi notunuz için önemlidir. Eğer tüm borcunu ödeyemiyorsanız da en azından asgari tutarını ödeyerek hakkınızda yasal takibin başlatılmasını engellemiş olursunuz. Eğer borçlarını 90 gün (3 ay) hiçbir şekilde ödemediğinizde hakkınızda yasal işlem başlatılır ve bunun sonucunda da kara listeye girmiş olursunuz. Ayrıca eğer bir taşınmazınızı ipotek yaptırırsanız ve bu taşınmaz bir şekilde el değiştirilirse de kara listeye gireceğinizi belirtmek isteriz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Hakkınızda yasal işlem başlatıldıktan kısa bir süre sonra bile (90 gün sonra) siz borcunuzun tamamını bile ödeseniz hala kara listede olacaksınız. Borç tamamen ödendikten sonraki günden 5 yıla kadar kişi kara listede kalır ve kredi geçmişinizde görülür. Bu yüzden de bankaya kredi veya kredi kartı için başvurmanız da önünüze kocaman bir engel olarak çıkacaktır.

Elbette bu süreç dışında kara listeden çıkabilmeniz için bazı şartlar vardır. Siz borcunuzun tamamını kısa bir süre içerisinde ödediğinizde bankaya dilekçe vererek kara listeden çıkmayı talep edebilirsiniz. Bunun dışında uzun bir süre düzenli olarak ödeme yapılsa bile bankalar açısından güvensiz müşteri olarak listede olanlar için af çıkarılırsa ilgili kişiler listeden otomatik olarak çıkartılabilir.

Kırmızı Kalem ve Kara Liste Hakkında

Son olarak da eğer Türkiye Bakanlar Birliği ortak listesinde kara listede değilseniz ve borcunuzu ödemişseniz o zaman ilgili banka ile konuşup kara listeden çıkarılmanız mümkündür. Bunlar dışında maalesef ki beş yıl boyunca kara listede kalmış olacaksınız.

Bu yüzden ileride bir ihtiyacınız olabileceğinizi düşünerek bu durumları şansa atmak yerine borçlarınızı tam zamanında ödeyerek bankalarla ilişkinizi sağlam tutmanızda fayda var. Her ne kadar siz kara listeden bile çıkmış olsanız ileriki dönemlerde bankaların sizin hesaplarınız ile alakalı istediği veriye ulaşabileceklerini bilmeniz gerekir. Bu yüzden bu durumda bile dilediğiniz finansal desteği alamama gibi bir durumunuz olabilir.

Yukarıda sizlere kara liste hakkında bilgiler verdik. Kara liste nedir ve kara listeden nasıl çıkılır hakkında öğrenmek istediklerinizi yazdık. Sonuç olarak kara listeden çıkmak istiyorsanız, öncelikle borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca diğer yazılarımızdan Kredi Skorum Düşük, Ne Kadar Kredi Kullanırım adlı konumuza bakarak bu makale hakkında da bilgi alabilirsiniz.