Kiracı ve Ev Sahibi Hakları Nelerdir? (Detaylı Anlatım)

Kiracı ile Ev Sahibi olan kişilerin borçlar kanuna göre bir takım hakları vardır. Bu haklar borçlar kanunu olarak geçmektedir. Son değişen kanun değişikliğinden sonra ev sahibinin hakları olduğu gibi kiracı hakları da fazladır.” Vural Bey

Kiracı ve Ev Sahibi hakları nelerdir? Bu haklar hangi durumlarda geçerlidir öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Kiracılarında ev sahiplerinin de kanun önünde birbirlerine olan önemli yükümlülükleri vardır. Ve her iki taraf içinde bu yükümlülükleri yerine getirilmesi şarttır. Eskiden 6570 sayılı gayrimenkul kiraları hakkında kanun kapsamına giren bu durum 2011 yılından sonra 6098 sayılı Türk borçlar kanunu ile düzenlemeye girmiştir. Bugün sizlere kiracı hakları nelerdir? Ev sahibi hakları nelerdir? Bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Kiracı ile Ev Sahibi Arasındaki İlişki

Bir ev tuttuğunuz zaman veya kiraya verdiğiniz zaman detaylı sözleşme ve kira kontratı yapmanız gerekmektedir. Kanun değişikliğinden sonra ev sahibi ile kiracı arasında artık tamamen borç ve alacak meselesi olduğunu söyleyebiliriz. Kira sözleşmesi 2011 yılından sonra artık bir senet niteliği sağlamaktadır. Bunun için kira sözleşmesi yaparken tüm şartları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kira Sözleşmesinin Kanun Olarak Tanımı Nedir?

Yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra, ev sahibi ile kiraya veren kişinin arasında muhakkak kira sözleşmesi olması gerekmektedir. Bu kira sözleşmesi 3 temel unsur göz önünde bulunarak doldurulmalıdır. Kanun gereği 299 nolu madde derki “Kiraya verilmiş bir şeyin kullanılması kiracıya bırakılmış, kiracının da karşılık olarak kararlaştırılmış kira bedelini ödemeyi üstlenmiş olduğu sözleşme niteliğindedir.”

Bu durumda da ev sahibi ve kiracının karşılıklı bazı yükümlülükleri vardır. İşte bu yükümlülükler şunlardır.

Kiracıların Ev Sahibine Karşı Yükümlükleri

  • Kiracı her türlü kira bedelini ödemekle yükümlüdür.
  • Kira kontratı yapılırken, kira ödene günü belirlenmediyse kira her ayın sonunda ödenmek zorundadır.
  • Kiracı, kirayı ödemez ise ev sahibi tarafından sözleşme tek taraflı olarak feshedilebilir.
  • Kiralanan evin üzerinde herhangi bir değişiklik olacaksa, Ev sahibinden yazılı izin alınmalı veya kira kontratına eklenmelidir.
  • Kiracı evi nasıl teslim alırsa (Badana, boyalı) o şekilde teslim etmek zorundadır. Yalnız kullanım yüzünden eskime ve yıpranmalar var ise bu durumlardan sorumlu değildir.

Ev Sahibinin Kiracıya Karşı Yükümlülükleri

  • Vergi, sigorta gibi ödemeler kira sözleşmesinde belirtilmeği sürece ev sahibi tarafından ödenmesi gerekmektedir.
  • Kullanım sırasında ön görülmüş veya ön görülmemiş olan tüm yan giderler ev sahibi tarafından karşılanmaktadır.
  • Kiracı oturmaya başladıktan sonra evde herhangi bir sorun olursa tüm masraf ev sahibine aittir.
  • Kira bedeli geç ödenirse cezai işlem yapmak mümkün değildir. Kanunen kira ödeme gününden 5 gün bekleme süreniz vardır.
  • Kiracı eve girmeden önce ayıp giderler varsa bu durumu ev sahibinin yaptırmasını beklemelidir. Eğer belirlenen zamanda yapılmazsa kiracı tarafından yapılır ve gelecek kiradan yapılan masraflar düşülerek ödenmektedir.

Ev sahibi ve kiracı arasında duruma baktığımızda kiracının hem borçlar kanuna göre hem de diğer temek yükümlülüklere göre tüm şartları yerine getirmelidir. Kiralanan evin bulunduğu çevre hakları da gözlem altında tutulur. Eğer herhangi bir çevreye rahatsızlık durumu varsa kira sözleşmesi ev sahibi tarafından tek taraflı feshedilebilir.

Bugün sizlere Kiracı ve Ev Sahibi Hakları nelerdir bunlar hakkında bilgiler paylaştık. Sizde eğer bu konu hakkında sormak istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına görüşünüzü bildirebilirsiniz.