Konut Kredisi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

‘’ Ev sahibi olmak istiyorsanız bankalardan finansal destek alabilirsiniz. Bunun için konut kredisine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer konut kredisine başvuru yapmak istiyorsanız bankanın aradığı müşteri olmalısınız.‘’ Vural Bey

Bankalardan finansal destekle ev almak isteyen kişiler konut kredilerine başvuru yapmaktadır. Tüm bankalar konut kredisi vermek için kıyasıya yarış halindedirler. Son zamanlarda artan konut kredisi faizleri sebebiyle müşteriler bu kredi başvurularında frene basmışlardır. Tabi ki bu durumun devamlı böyle gitmeyeceğini umuyoruz. Bugünkü konumuzu da konut kredisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bunları araştırdık. Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalardan kredi alırken dikkat etmeniz gereken bir çok şart vardır. Bu şartlar bankalardan bankaya değişse de genel olarak aynı şartlar istenmektedir. İlk olarak dikkat etmeniz gereken tabi ki de kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişiler konut kredisi değil hiçbir kredi ürününden faydalanamazlar. Bu yüzden konut kredisi almadan önce kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Konut kredisi alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır.

  • Konut kredisi alacağınızda, almak istediğiniz evin ekspertiz değerine göre değer biçileceğini unutmayın. Ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanmaktasınız. Alacağınız evin kalan %20’lik kısmını peşinat vereceğiniz için iyi bir plan hazırlamanız gerekmektedir. Eğer kredi onaylandıktan sonra peşinatı sağlayamazsanız krediniz red olabilir ve sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Kredi kullanmadan önce gelir ve giderlerinizi masaya yatırmanız gerekmektedir. Eğer yapacağınız bu planda gelir ve giderlerinizi düzgün hesaplarsanız kredi ödemenizde sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.
  • Alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını muhakkak kontrol ediniz. Eğer krediye uygun değilse ekspertiz yapıldıktan sonra ortaya çıkacaktır. Ödeyeceğiniz ekspertiz parası bu durumda yanacaktır. Bu yüzden alacağınız evin tapu müdürlüğüne giderek krediye uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Satın aldığınız evin değerinin ekspertiz değerinin de aynısı olduğunu öğrenmelisiniz. Banka çünkü sizin aldığınız fiyata değil ekspertizin fiyatına göre değer biçecektir. Bu yüzden aldığınız evin değeri çok önemlidir.
  • Aldığınız evde kiracı varsa, kira kontratını iyi incelemenizi öneririz. Eğer siz aldığınız evde oturacaksanız notere gidip 2 ay içersin de kiracınızın çıkması için tebliğ yapmalısınız. Bu şekilde bütün haklar sizin elinize geçecektir.

Diğer Önemli Bilgiler 

Yukarıda sizlere konut kredisi alacağınız zaman nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdık. Konut kredisi alırken bankaların kredi kampanyalarını inceleyiniz. Size en uygun bankayı bulduktan sonra bankaya direk giderek şartları konuşabilirsiniz. İnternet üzerinden ve SMS ile konut kredisi başvurusu yapmanızı önermiyoruz. O tarz başvurular ihtiyaç kredileri için kolay olabilir ama konut kredilerinde sizin istediğiniz krediyi vermeyebilirler. Çünkü konut kredileri banka şube onaylı da olabilir. Bu yüzden gidip direk kredi başvurusunda bulunmalısınız. Gelirinizin yetersiz kaldığı durumlarda evinizde çalışan diğer kişileri ek gelire ekleyebilirsiniz. Ayrıca kendinize kefil bularak kredinizi kuvvetlendirirsiniz.