Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Önemli Detaylar)

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Finansal olarak ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız zaman veya ev – araba gibi yatırım yapmak istediğimizde bankalara kredi için başvururuz. Ülkemizde de hemen hemen her gün yüzlerce kredi başvurusu yapılmaktadır. Elbette kredi için başvuru yapmadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu yazımızda sizin için kredi başvurusu nasıl yapılır, onu açıklayacağız.

Eğer kredi kartı başvurunuz onaylanırsa, krediyi nakit olarak anında alırsınız ama belirlenen vade ay kadar o bankaya borçlanırsınız. Müşteri ve banka çalışkanı ile belirlediğiniz tarihler arasında her ay borcunuzu düzenli olarak ödemeye başlarsınız. Genellikle ilk taksit kredi onaylandıktan 45 gün sonrası olarak belirlenir ve artık bankaya borçlu olursunuz. Peki kredi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapmadan önce hangi konuda nakit paraya ihtiyaç olduğunuzu belirtmenizde fayda var. Çünkü her bankanın çeşitli konular için sunduğu kredi imkanları farklılık gösterebilir. Bu yüzden konuyu belirlemeniz ilk aşamanız olmalı. Daha sonra ne kadar nakit paraya ihtiyaç olduğunuzu belirlemenizde fayda var. Çektiğiniz para miktarına göre faiz oranları ve aylık ödeme tutarınız değişiklik gösterecektir.

Hangi Bankadan Kredi Çekilir?

Ne kredisi çekeceğinize karar verdikten sonra sıra size uygun bankayı seçmekte. Her banka müşterilerine binlerce fırsat sunarak kredi vermektedir bu yüzden banka seçmek konusunda kafanız karışabilir. Öncelikle daha önce müşterisi olduğunuz bankadan kredi başvurusu yapmak daha avantajlı olacaktır. Çünkü o banka üzerinde bir ayrıcalığınız olacak ve daha düşük faiz oranlarına tabi tutulabilirsiniz. Ve bankanız belli zamanlarda kampanyalar sunabilir. Bunları takip ederek de daha avantajlı kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Vade Seçenekleri Önemli mi?

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra kredinizin hangi vadede kaç ayda ödeyeceğinizi de belirlenmesinde fayda var. Çünkü kredi vadeniz ne kadar uzun olursa faizinizde aynı derecede yükselecektir. Eğer gelir düzeyiniz yüksek ise kredinizi en kısa sürede bitirmek sizin için daha avantajlı olacaktır. Böylece daha düşük faiz oranlarına tabi tutularak çektiğiniz miktara yakın bir bedel ödersiniz. Faiz oranını düşürmek amacıyla ödeyemeyeceğiniz tutarlarda aylık ödeme planı yapmayınız.

Son olarak kredi miktarınız, dosya ücretleri ve sigorta masraflarını kredi için iletişimde olduğunuz banka çalışanıyla konuşun ve sonuç olarak elinize ne kadar net para kalacağını öğrenin. Zaten başvurunuz onaylandığında yüksek ihtimalle aynı gün içerisinde kredinizi alırsınız.

Yukarıda sizinle kredi başvurusu öncesi dikkat etmeniz gereken önemli unsurları paylaştık. Hangi konuda kredi çekeceğinizi, ne kadara ihtiyacınız olduğunu, bankanızı ve aylık vade oranlarını gelirinize göre ayarladıysanız kredi başvurusu yapabilirsiniz.