Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi? (Bilgi)

Kredi borcu olan konut, satılır mı? Bu konu hakkında pek çok blog sitesinde yer alan haberler vardır. Eğer konut kredinizi ödemekte zorluk çekiyorsunuz ve aldığınız evi satmak istiyorsanız bu mümkündür. Yalnız Bankaya olan borcu satın alan kişiden alarak kapatmanız gerekmektedir.” Vural Bey
Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi? (Bilgi)

Kredi borcu olan ev satılır mı? Kredi borcu olan evin satışını nasıl yaparım? Bu konularda bilgi almak istiyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz. Konut kredisi olan bir evin satışını yapabilirsiniz. Ülkemizde son yıllarda özellikle ev sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihleri konut kredileridir. Konut kredisi ile ev aldınız ve bu evi satmak istiyorsanız bankaya olan borcu ödemek kaydıyla satışa çıkartabilirsiniz. Burada yanlış anlaşılan konu borcu sattığınız zaman ödeyeceksiniz. Bu şekilde banka evinizdeki ipoteği kaldıracak ve sizde evin satışını yapmış olacaksınız.

Kredi Borcu Olan Konut’un Kredi İle Alınması Durumu

Eğer siz evinizi satıyorsunuz ve alacak kişide konut kredisi alacaksa ilk olarak 2. Dereceden ipotek koyulur. Daha sonra siz 1. Dereceden ipoteği kaldırdığınızda yeni evi alacak kişinin ipoteği 1. Olur.  Bu şekilde satış yapabilirsiniz. Konut kredisi alırken şu süreçlerden geçmektesiniz.

  • Kredi başvurunuz olumlu oldu. Alacağınız eve ekspertiz gönderilecektir.
  • Kredi başvurunuzun yapıldığı banka diğer borçlu olan bankaya resmi yazı gönderecek ve ipoteğin kaldırılması adına bir yazı ile yanıt vermesini bekleyecektir.
  • Bu yazı geldikten sonra ve ekspertiz işleri de bittikten sonra tapu işleri yapılır.
  • Tapu satışı yapıldıktan sonra belgeler ile birlikte kredi kullanacağınız bankaya gelmelisiniz.
  • Satın alan kişi sizin ödemenizi yapıyor. İlk olarak banka borcunu kesiyor ve kalan kısım olursa onu size veriyor.
  • Kredinin kapandığına dair borcu yoktur kağıdı önceki borçlu şubeden alınmalıdır.

Eğer konut kredisi olan bir evi almak isterseniz bankaya giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evin Satışını Nakit Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Burada evin satışını nakit yapmak için de farklı bir işlem yapmazsınız. Konut kredisinin olduğu bankadan ilk olarak ipoteğin kaldırılacağına dair yazı alırsınız. Sözleşmenizi yaptıktan sonra bankadaki ipotek borcunu kapatıp, borcu yoktur kağıdını alarak işlem yapabilirsiniz. Daha sonra tapuya gidilir ve tapu işlemlerinden sonra evin satışını kolayca yapabilirsiniz.

Yukarıda sizlere konut kredisi olan ev satılır mı? Bunun hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer bu konu hakkında aklınızda kalan soru, görüş ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilir ve bize iletebilirsiniz.