Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Tüm Bilgiler)

“Bankalardan aldığınız kredi ve ürünlerini belli zaman sınırlaması içinde hiç ödeme yapmazsanız banka sizi kendi avukatlık birimine devreder ve kredi borcunuz artık icralık olacaktır. Bu sebeple bankalardan aldığınız kredileri düzenli ödeyerek kredi sicilinizi ve kredi notunuzu bozmayabilirsiniz.” Vural Bey
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Tüm Bilgiler)

Kredi borcumu ödemezsem ne olur? Borç ödenmediğinde haciz gelir mi? Bu soruları arayan vatandaşlarımız için hazırladığımız bu yazımızda kredi borcunu ödemediğiniz zaman başınıza gelebilecekler hakkında bilgiler vereceğiz. Sizde bu yazımızı okuyarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Kredi borcu hepimizi rahatsız eden bir durumdur. Kredi aldığımızda düzenli bir gelirimiz olabilir. Daha sonraki sıkıntılar yüzünden bankalara ödeme yapmakta zorlanabiliriz. Bunun yüzünden bankalardan aldığımız kredi ve kredi ürünlerini ödemediğimiz zamanlar olmaktadır. Bunun sonucunda ise muhatap bankalar değil, artık avukatlık büroları olacaktır.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Öncelikle eğer borcunuzu ödeyemeyecek güçteyseniz bankaların uyarılarını dikkate almanızı öneririz. İlk taksitinizi ödemediğiniz zaman banka tarafından aranır ve mesajlar atılır. Bu mesajlarda kredi borcunuzu ödemeniz gerektiğini belirtirler. Bankalardan icraya düşmeniz için 90 gün boyunca hiç ödeme yapmamanız gerekmektedir. 91.gün banka sizi avukata verecektir. Bunun için bankaların size uyguladığı kampanyalar vardır. Örneğin kredinizi yapılandırma yaparak biraz daha süre alabilirsiniz. Bu şekilde sadece kredi notunuz düşük olur. Kredi siciliniz icralık olmaz. Avukata düştüğünüzde kırmızı kalem yemiş olacak ve uzun bir süre kredi alamayacaksınız. (Kredi kartı’da dahil)

Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Kredi borcunu ödemediğiniz zaman, avukata düşersiniz ve üzerinize olan ev, araba, arsa gibi mülklere de haciz koyulur. Eğer üzerinize bir mal yoksa bu sefer avukatlık bürosu çalışma maaşınıza haciz koyacaktır. Maaşınıza göre %25’ine kadar haciz koyulur ve borcunuz bitesiye kadar bu ücret ödenir. Maaş almaya gittiğinizde eksik maaş yatar. Örneğin 2.000 TL maaş ile çalışıyorsanız banka sizin 500 TL’lik kısmını kesintiye sokar ve siz maaşınızı 1.500 TL olarak çekersiniz. Maaşınızın %25’ini hesaplayarak ne kadar kesinti olacağını bilebilirsiniz. Eğer bir avukatlık bürosu maaşınıza haciz koyarsa, bir başka kişi maaşınıza haciz koyamaz. Eğer 2 ve daha fazla borcunuz varsa ilk haciz koyanın haczi kaldırmasını bekleyeceklerdir. Maaş kesintisi %25’i geçemez.

Emeklilerde Haciz İşlemi Nasıl Olur?

Eğer emekli maaşı aldığınız bankadan icralık olmadıysanız banka sizi avukata verse dahi maaşınızdan bir kesinti yapamaz. Sadece siz avukatlık bürosu ile anlaşır ve borcun maaşımdan kesilmesini gerektiren sözleşme yaparsanız kesinti olacaktır. Çalışanlar gibi sizden izin almadan emekli maaşınıza kesinti yapamazlar. Eğer bir mal varlığınız yok ve sadece emekli iseniz banka sizden borcunu almak için anlaşmaya gidecektir. Düşük fiyatlara borcunuzu taksitle ödeyebilirsiniz.

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi?

Kredi borcunu ödemeyen kişilerin en çok korktukları durum hapis cezasıdır. Krediyi ödemediğiniz zaman sizi kimse hapse atamaz. Yalnız evinize hacze gelen yetkili kişiye borcunuzu ödeyeceğinize dahi taahhüt yaparsanız, o borcu gününde ödemeniz gerekmektedir. Taksitli bir şekilde borcu ödeyeceğim dediniz ve imza attınız. Taksit günü o borcu ödemezseniz, hakkınızda yakalama kararı çıkar ve borcun tamamını ödemek durumunda kalırsınız. Eğer yakalanıp hapse girerseniz de tüm borcu ödemeniz gerekmektedir. Bu yüzden taahhüt ederseniz bu taahhüttü bozmamaya çalışın. Eve gelen avukat veya haciz memuruna da imzalamak zorunda değilsiniz. Bu konunun da altını çizmek istiyoruz.

Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan yapılandırma yaptınız ve bu yapılandırmanın taksitini de 90 gün boyunca ödemediniz banka size bir daha yapılandırma hakkı tanımaz ve dosyanız icralık olur. Bu durumda kredi notunuzu diplere düşürdüğünüz gibi bankalardan da icralık yani kırmızı kalemli olursunuz. Yapılandırılan kredilerde herhangi bir taahhütlük zorunluluğu yoktur. Bu banka ile sizin aranızda olan anlaşmadır. Her türlü borçların ödenmediğini düşünürsek sonucu 90 gün sonunda avukatlık olmaktır.

Yukarıda sizlere kredi borcu ödenmezse ne olur adlı yazımızı paylaştık. Bir diğer yazımız olan Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur hakkında bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmına iletebilirsiniz.