Kredi Erken Kapatma Ve Ara Ödeme Yapma

“Kredi erken kapama yapmak isterseniz kapama cezası sadece konut kredilerinde geçerlidir. Diğer tüm kredilerde erken kapama yapabilir ve istediğiniz zaman kredinizi kapatabilirsiniz.” Vural Bey
Kredi Erken Kapatma Ve Ara Ödeme Yapma

Kredi erken kapatmak isteyenler için genellikle sorun olan şey erken kapatma cezasıdır. Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu sadece konut kredilerinde geçerlidir. Konut kredilerinde resmî gazetede yer alan habere göre erken kapatma yaparsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu miktarda 36 aya gelmeyen krediler için %1, 36 aydan fazla olan krediler içinse %2 oranını geçmemektedir. Bu sebeple ihtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde erken kapatma yapmak isterseniz herhangi bir ceza ödemeyeceksiniz. Bugün sizlere Kredi Erken Kapatma ve Ara Ödeme Yapma hakkında bilgiler vereceğiz. Kredi erken kapatma yaparken ne kadar ödeme yaparsınız ve nelere dikkat etmelisiniz bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve istediğiniz zaman kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. İşte detaylar.

Kredi Erken Kapatma İlgili Detaylar

Yukarıda da söylediğimiz gibi eğer konut kredisi aldıysanız erken kapatma değilde ara ödeme yapabilirsiniz. Çünkü konut kredilerinde erken kapatma da yasa gereği ceza yersiniz. Eğer bu cezayı yemek istemiyorsanız ara ödeme yaparak konut kredinizi tekrardan yapılandırabilirsiniz. Ara ödemeli kredi veren başlıca bankalar şunlardır. Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, ING Bank, QNB Finansbank, Burgan Bank, Şekerbank, Vakıfbank, İş Bankası ve TEB bankasıdır.

Konut Kredisinde Ara Ödeme Yaparak Ceza Öder miyim?

Konut kredisinde ara ödeme yapmak size belki mantıklı gelmeyebilir ama yapacağınız her ara ödemede kredinize katkı sağlarsınız ve taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Ayrıca taksit miktarında da düşüklük gösterebilir. Yalnız eğer böyle bir düşünceniz varsa kredi almadan önce ara ödeme yapacağınızı bankaya belirtmelisiniz. Banka size ona göre bir ödeme tablosu oluşturacaktır. Ne zaman ara ödeme yapacağınızı söylerseniz ödemenizi ona göre ayarlayacaklar ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınız. Aniden bir para geldi ve bu para ile ara ödeme yapmak istiyorsanız da bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

İhtiyaç Kredilerinde Ara Ödeme Yapmak Mantıklı mı?

Ara ödemeler genellikle sizin bir an önce kredinizi bitirmek için mantıklı bir karardır. İhtiyaç kredilerinde erken kapatma da yapsanız ara ödeme de yapsanız ceza ödemeyeceksiniz. İhtiyaç kredileri dahil tüm kredilerde eğer elinize para geçerse erken kapatma yapabilirsiniz. Eğer erken kapatma yaparsanız hangi ayda bu işlemi yaparsanız o aydaki faiz oranına göre kapatma yapabilirsiniz. Buda size verilen ödeme tablosunda belirtilmektedir. Yani sizden 36 ay sonra istenen para ile kapatma yapmanıza izin vermezler. O anki faiz oranı ile daha düşük miktarda kapama yapabilirsiniz.

<<< — Kefilsiz 10.000 TL Kredi İçin Tıklayınız — >>>

Taşıt Kredilerinde Erken Kapatma mı Ara Ödeme mi Mantıklı?

Taşıt kredilerinde eğer elinize para geçtiyse borcu komple kapatabilir ve arabanın üzerinde olan bankanın ipoteğini anında kaldırabilirsiniz. Bu yüzden en mantıklısı erken kapatmadır. Çünkü bankaya borcu olan bir arabayı satamazsınız ve devredemezsiniz. Borç bitesiye kadar bankanın üzerinde rehini olacaktır. Bu yüzden banka rehinini kaldırmak istiyorsanız erken kapatma yapabilirsiniz. Ara ödeme yaparak da taşıt kredisi taksitlerinizi rahatlatabilirsiniz. 2019 yılında bankalardan taşıt kredisi aldığınızda 48 Ay vade ile kredi kullanabilirsiniz. Daha fazla vade yasa gereği yasaktır.

Erken Kapatma Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Kredi erken kapatma kredi notuna olumlu etki bırakır ve kredi notunuzu yükseltir. Yalnız daha önceden gecikmeleriniz olduysa ve ödemekte zorluk çektiyseniz kredi notuna fazla etki edeceğini söyleyemeyiz. Bu yüzden düzenli ödenen kredilerde erken kapatma da yaparsanız hem kredi notunuz yükselir hem de bankada her zaman hazır bir kredi limitiniz olur. Eğer imkanınız varsa ihtiyaç ve taşıt kredilerinizi erken kapatma yapabilirsiniz.

Yukarıda sizlere kredi erken kapatma ve ara ödeme yapma hakkında bilgiler verdik. Bir önceki konumuz olan İşsizlere ve Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar makalemizi de okuyarak bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz.