Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Hapis Cezası)

“Herkesin merak ettiği konulardan bir tanesi kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur? Bu borcu ödeyemedim hapse düşer miyim olmuştur. Bankalardan kredi veya kredi kartı ürünleri kullandığınızda size bir sözleşme imzalatılır. Eğer bu sözleşmeyi okursanız ne olacağını bilebilirsiniz.” Vural Bey
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Hapis Cezası)

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? İcralık olur muyum? Kredi notum düşer mi? Hapse girer miyim? Bu soruların yanıtı aramak istiyorsanız yazımızı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. Bankalardan aldığınız tüm kredi ürünlerini bankalar gününde ödemeniz için vermektedir. Bazı durumlarda ise bu ödemeler yapılmaya bilir. Eğer siz düzenli bir şekilde gününde kredi kartınızı ödemezseniz, banka ilk olarak kredi notunuzu düşürecek ve belirli bir süre geçtiğinde ise sizi kendi bünyesindeki hukuk bölümüne devredecektir. Şimdi size borç ödenmezse neler olabileceğinden bahsetmek istiyoruz.

Kredi Kartı Borcu İcralık Ne Zaman Olur?

Kredi kartı borcunuz belli olduğunda size uyarı mesajı gelir. Bu mesaj da borcunuzu hangi tarihe kadar ödeyebileceğinizi ve asgari ödeme tutarı gösterilmektedir. Bu tutarı eğer belirli tarihte ödemezseniz 15 gün içinde bir uyarı mesajı daha alırsınız. 30 gün sonra ikinci ekstre gelir ve borcunuz faiz ile birlikte çoğalır. Tabi bu durumda bankada yapılan güncellemelerde kredi notunuzu hızlı bir şekilde düşecektir.

60 Gün Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu

60 gün yani iki ay boyunca borcunuzu ödemezseniz yeni bir ekstre gelecektir. Buda faizle birlikte gelen yeni borcunuz demektedir. Bu sürede de borcunuzu ödeyemezseniz bankaya giderek yapılandırma yapabilirsiniz. Ayrıca borcun tamamını da ödemek zorunda değilsiniz. Kredi siciliniz bozulmasın, kara listeye girmek istemiyorsanız sadece belirlenen asgari ücreti ödeyebilirsiniz. Bazı bankalar ise müşterilerine ayrıcalık tanıyarak ödeme konusunda yardım olmaktadırlar. Kredi kartınızı yapılandırma yapmak en mantıklısı olabilir.

90 Gün Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu

60 günden sonraki süreçte ödeme yapmadınız, yapılandırma yapmadınız ve asgari ödemesini gerçekleştirmediyseniz banka tarafından devamlı aranacak ve mesaj yağmuruna tutulacaksınız. 90 gün boyunca ödeme yapmasanız 89. Gün sizi son kez arayacaklar ve borcu ödeme yapmazsanız icralık olacağınızı söyleyeceklerdir. 91. Gün yani 3. Dönem ödemesini de yapmadığınızda banka sizi icraya verecektir. Bu bankanın yasal bir hakkıdır. Bundan sonra borcunuza ekstrada avukat masrafları binecektir.

İcralık Olduktan Sonra Ne Olur?

İcralık olduktan sonra artık muhatap hukuk bürosu olacaktır. Hukuk bürosu dosyayı alır almaz sizi icralık yapacak ve sizin üzerinize olan tüm mallara haciz koyacaktır. Ayrıca sizinle görüşüp borcu ödemeniz için görüşecek ve borcu ödemediğiniz taktirde sigortalı bir işte çalışıyorsanız, maaşınızdan kesinti yaparak bu borcu alacaklardır.

İcra başladıktan sonra borçların ödenmesi için evinize hacze gelinir. Eğer ev sizin üzerinizeyse avukat bu eve de icra başlatır ve satar. Borç ödendikten sonra da kalan parayı sizin hesabınıza gönderirler. Siz bu konuda hiçbir işlem ve itiraz yapamazsınız.   

İcralık Olduktan Sonra Hapse Düşer miyim?

Bu durumda korkmanız gereken bir durum yoktur. Hapse düşmeniz için avukata taahhüt vermeniz ve bu taahhüttü de yerine getirmemeniz gerekmektedir. Yani evinize hacze gelen avukat size borcunuzu ödemeniz için bir seçenek sunacaktır. Sizde bu borç ödeme seçeneğini imzalayarak kabul ederseniz taahhüt süreniz başlamış olacaktır. Belirtilen tarihte eğer borcunuzu ödemezseniz o tarihten sonraki gün aranmaya gireceksiniz ve polis tarafından evinize gelinip sizi cezaevine götürecekler.

Cezaevinden çıkmanız içinde borcu yatırmanız gerekmektedir. Eğer borcu yatırmazsanız 90 gün cezaevinde yatacaksınız. Borcu öder ödemez ise cezaevinden çıkabilirsiniz. Bu durumlara düşmek istemiyorsanız taahhüt yaparken iyice bir düşünmenizi öneririz.

Yukarıda sizlere kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediğiniz, soru, görüş ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.