Kredi Notu Nasıl Yükselir? (3 Ayda Puanı Yükselt)

Kredi Notu Nasıl Yükselir? 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir? Bugün sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Kredi notu bankalardan kredi ve kredi kartı almanız için önemli bir puanlama sistemidir. Kredi notunuz düşük veya henüz oluşmadıysa bankalardan kredi almanız zorlaşmaktadır. Bu yüzden bankalardan kredi alırken ilk olarak kredi notunuza dikkat etmeniz gerekir. Kredi notu 0 ile 1900’e kadar gitmektedir. Bankalardan kredi almanız için ise kredi notunuzun en az 1100 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu puanlama sistemi kredi kartı aldığınızda daha düşük olabilir. Ayrıca konut ve taşıt kredisi gibi teminatlı kredilerde de kredi notu bir kısım düşebilmektedir. Bu durumda ise kredi sicilinizin temiz olması gerekir. Kredi sicilinizin temiz olması için icralık durumunuzun olmaması ve gecikmeli borçlarınızın olmaması gerekmektedir. Şimdi sizlere kredi notu yükseltme ile ilgili bilgiler verelim.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

  • 1 ile 699 Kredi Notu: En Riskli Müşteri
  • 799 ile 1099 Kredi Notu: Orta Riskli Müşteri
  • 1100 ile 1499 Kredi Notu: Az Riskli Müşteri
  • 1500 ile 1699 Kredi Notu: İyi Müşteri
  • 1700 ile 1900 Kredi Notu: Çok İyi Müşteri

Kredi notunuzu öğrendiniz ve kredi notunuz düşük seviyelerde ise bunu en yakın hangi zamanda düzeltebilirsiniz onun hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelik olarak gecikmelerinizi yatırmanız gerekir. Tüm banka borçlarınızdaki gecikmeleri yatırdıktan sonra 3 ay boyunca ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Bu 3 ay boyunca ise hiçbir bankaya başvuru yapmayınız. Düzensiz yapılan başvurularda kredi notunuzu direkt etkiler.

Kredi notunu en az 3 ay içinde yükseltmeniz mümkün. Ama henüz ilk defa kredi notu oluşturuyorsanız, bu süre 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Kredi Kartı Kullanın

Kredi notunuzu hızlı yükseltmek istiyorsanız kredi kartı kullanmanızı öneririz. En az 2 bankadan alacağınız kredi kartları ile düzenli ödeme yaptığınızda kredi notunuz çok hızlı bir şekilde yükselecektir. Bu süre zarfında kesinlikle ödemelerinizi 1 gün bile geciktirme yapmayınız. Ayrıca dönem borcunuz 290 TL olduğunu varsayalım. Siz bu ödemeyi 300 TL gibi yaparsanız banka tarafından iyi müşteri ve borcuna sadık müşteri grubuna girersiniz. Ayrıca banka size gelir belgesiz kredi imkanı bile sağlayabilir.

Müşterilerin yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi de Nakit Avans çekimidir. Evet kredi notunu yükseltmek için kredi kartı kullanın dedik ama bildiğiniz gibi kredi kartı bir alışveriş kartıdır. Eğer bu kredi kartları ile nakit avans işlemi yaparsanız, kredi notunuza etki edecek ve devamlı aldığınız nakit avanslar yüzünden kredi notunuzu dibe vurduracaksınız. Bu yüzden özellikle taksitli alışveriş, market alışverişi ve akaryakıt alışverişlerinizi kredi kartınız ile yapmanızı öneririz.

Aktif Olmayan Banka Hesaplarını Kapatın

Bankalarda aktif olmayan banka hesaplarınız içinde işlem olmaması sizin banka sicilinize etki etmektedir. Siz eğer banka hesabında işlem yapmıyorsanız, bu hesapları banka şubelerine giderek iptal etmenizi öneririz. Ayrıca hesaplarınız var ise para girdi, çıktı işlemleri yapabilirsiniz. Bu şekilde banka sizi aktif müşteri olarak görecek ve çok olmasa da bu durum kredi notunuza etki edecektir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu www.findeks.com sitesinden öğrenebilir, çalıştığınız bankanın internet bankacılığına girerek öğrenebilirsiniz. Devamlı olarak kredi notu sorgulama işlemi yapmayınız. Kredi notunuzu öğrendikten sonra eğer kredi notunuz düşük seviye de ise kesinlikle başvuru yapmayınız. Kredi notu çok hızlı düşer ama kolay kolay yükselmez.

Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Yukarıda da söylediğimiz gibi kredi notu en az 1100 olması gerekmektedir. Bu sadece ihtiyaç kredileri için geçerli bir uygulamadır. Eğer gelir belgesiz kredi istiyorsanız kredi notunuzun daha yüksek olması gerekmektedir. 1300 ve üzerinde iseniz online olarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi kartı almak için bankalardan sıfır puan olsanız bile alabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı almak için eğer bir kredi notunuz oluştuysa, 800 ve üzerinde puanınız var ve kredi siciliniz temiz ise başvurunuzu yapabilirsiniz. Konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredilerde de kredi siciliniz temiz olması durumunda bankalar sizlere kredi notunuz 900 ve üzerinde olması durumunda teminatlı krediler vermektedirler.

Yukarıda sizlere Kredi Notu Yükseltme hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Bir diğer konumuz olan Kara Listeden Nasıl Çıkılır adlı yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.