Maaş Kartı Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Maaş Kartı Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır? Yeni maaş kartı alma işlemi hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Çalıştığımız kurumlar maaşımızı bize aylık ve düzenli bir şekilde temin etmek için bir bankayla anlaşır ve maaşlarımız ilgili bankada açtıkları hesap üzerinden kişisel hesaplarımıza aktarılır. Bu süreçte elbette biz çalışanlara da o bankanın maaş kartı verilir. Aksi durumda bankadan direkt almak hem çalışanlar hem de iş verenler için uzun bir süreç olur. Çalışan sayını göz önünde bulundurduğumuz da bu maaş kartların aslında ne kadarda hayatımızı kolaylaştırdığını görüyoruz. Ancak bu kartlar elbette belli bir süreyle sınırlandırılır ve siz hala çalışıyor durumda olsanız bile kartınızın süresi bitebilir. Peki maaş kartınızın süresi bittiyse maaş kartı yenileme nasıl yapılır? Size bu yazımızda bankamatik kartımın süresi doldu ve ne yapmayalım diyen çalışanlarımız için bilgilendirme yapacağız.

Maaş Kartı Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi maaşınızı alacağınız bankadan kendi adınıza hesaba bağlı maaş kartı çıkartılır. Bu kart bireysel bir karttır. Diğer tüm kartlarda olduğu için üzerinde tam isminiz, hesap numarası ve aynı zamanda kartın son kullanma ay ve yılı (AA/YY) bulunur. Bu süreç üç yıl olur. Kartınızı çıkarttıktan tam üç yıl sonra kartınız kapanır ve kartınız üzerinden herhangi bir işlem yapamazsınız. Hatta süresi dolmuş kartınızı ATM’de kullanmaya çalışırsanız da ATM süresi geçtiği için kartı yutar ve kartı geri alamazsınız. Zaten ilgili banka sizi bu durumda mağdur bırakmamak için süre dolmadan belli bir süre önce siz talep etmeyi unuttuysanız bile sizin adınıza yeni kartı basar ve kurye aracılığıyla size yeni kartınızı gönderir. Kartınız kuryeye verildiğinde bankalar ya sizi arayarak bilgilendirir ya da SMS yoluyla kartınızın kuryede olduğu mesajını alırsınız.

Bu süreçte önemli olan tek şey sizin ikametgah kaydınızdır. Bankalar Nüfus Müdürlüğünün sistemindeki güncel adresinizi baz alarak kartı sistemdeki adrese gönderir. Ama kimi banka kartı göndermeden önce sizi arayarak adres isteğinde de bulunabilir.

Maaş Kartımı Nasıl Yenileyebilirim? 

Bankalar müşterilerinin kart kullanımlarının devamlılığını istediği için maaş kartınızın yenilemek için birden fazla yol sunar. Öncelikle maaş kartı hesabı olduğunuz bankanın sunduğu mobil bankacılık veya internet bankacılığı hizmetleri aracıyla yeni maaş kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kişisel bilgilerinizi doğruladıktan sonra yeni kart talep etmektir. Her bankanın müşteri hizmetleri numarası farklıdır. Aşağıda bazı temel bankaların müşteri hizmetleri numarasını bulabilirsiniz.

  • Akbank 444 25 25
  • Denizbank 444 0 800
  • Finansbank 0850 222 0 900
  • Garanti Bankası 444 0 333
  • Halkbank 444 0 400
  • Vakıfbank 850 222 0724
  • Yapı Kredi Bankası 444 0 444
  • Ziraat Bankası 444 00 00

Son olarak da ilgili bankaya gidip kartınızı alabilirsiniz. Bu yol en hızlı maaş kartı alma yöntemidir. Kartınızı aynı gün içerisinde işlem sırasında alabilirsiniz. Tek fark ise kartınız hemen şahsınıza verileceği için kartın üzerinize isminiz yazılmaz. Ama diğer bilgileri yine eksiksiz bir şekilde kartın üzerinde bulabileceksiniz.

Maaş Kartı Yenileme Ücreti 2019

Yeni maaş kartı talep ettiğinizde veya banka size günü dolmadan kart gönderdiğinde hiçbir ücret ödemezsiniz. Süre dolumu sonucu yeni kart basımı bankaların sorumluluğudur. Ancak siz kartınızı kaybettiğiniz zaman yeni kart talep ettiğinizde sizin sorumluluğunuzda olduğu için yeni kart ücreti ödemek zorundasınız. Bu ücrette bankadan bankaya göre değişmekte ve 15 ile 30 lira arasında farklılık göstermektedir.

Yeni Maaş Kartımı Ne Zaman Alırım?

Eğer şubeden yeni maaş kartı talep ederseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi kartı işlem sürecinde alırsınız ama kartın üzerinde adınız yazmaz. Diğer yöntemlerle başvuru yaptıysanız bu süreç bankanın yoğunluğuna ve adresinize göre değişiklik gösterebilir. Bir hafta içerisinde gelme imkânı varken bu süre yirmi güne bile çıkabilir. Bunun için banka ile görüşmenizi öneririz.

Yukarıda sizlere maaş kartı yenileme işlemleri hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bir önceki yazılarımız için aşağıdaki sayfalara gidebilirsiniz.