Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Miras Kalır Mı?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Kanser Olup Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Bu soruları arıyorsanız yazımızın devamında cevaplarını bulabilirsiniz. Kanser hastalığı bildiğiniz gibi en tehlikeli ve ölümcül olan bir hastalıktır. Ayrıca tedavisi zor olan bir hastalık olduğu için sonucu ölümle bitiyor. Allah kimseye böyle bir ölüm nasip etmesin diyerek konumuza geçelim.

Kişilerin merak ettikleri konulardan birisi de öldükten sonra kredi borcunuzun ne olduğudur. Kredi kullanırken yaptığınız hayat sigortası tüm borcu öder mi? Bu durum hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Kanser Olup Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kanser olduğunuzu öğrendikten sonra hastalık ilerlerse çalışamaz duruma gelirsiniz. Bu durumda bankalar size kredi vermezler. Ama kredi çektikten sonra bu hastalığı öğrenirseniz hayat sigortası tarafından bu kredi borcu ödenmektedir. Bunun içinde kredi kullandığınız zaman muhakkak size yapılan hayat sigortasının detaylarını öğrenmelisiniz. Bazı hayat sigortası firmaları bu kapsamda olmadığı için ölen kişinin kredi borcu aile bireylerine kalmaktadır.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası siz bankalardan kredi aldığınız zaman yapılan mecburi bir sigortadır. Bankadan aldığınız kredi miktarına göre değişen ve aynı zamanda yaş ve cinsiyete göre hesaplanan hayat sigortası yaptırmadan kredi alamazsınız. Eğer kredi aldıktan sonra ölürseniz bu hayat sigortası borcunuzu öder. Siz borçlu olmazsınız. Bu uygulama ile aileler ve bankalar mağdur kalmamaktadır.

Kredi Borcu Miras Kalır mı?

Ölen kişinin kredi borcu veya başka borçları varsa (belgeli) hayatını kaybettikten sonra bu borçlar vasiyetinde bulunan kişilere kalmaktadır. Bu borçlar kanunen kaç vasiyetçisi varsa o kadar kişiye bölünür. Kredi çekerken hayat sigortası yapıldıysa ölüm gününden 3 gün içinde bankaya başvurmanız gerekmektedir.

Kredi borcunun miras kalması için hayat sigortası yapılmaması gerekir. Hayat sigortası yaptıran kişi intihar ederek ölürse yine borç kişilere kalmaktadır. Kredi başvurusu yapmadan önce eğer ölümcül bir hastalığa yakalanırsanız ve bu resmi kayıtlarda belgelenirse siz bu durum sonrası kredi alırsanız ve hayat sigortası yaptırırsanız yine HAYAT sigortası bu krediyi ödemez. Çünkü daha önceden ölümcül bir hastalığınız olduğunu biliyordunuz ve buna rağmen kredi aldınız. Bazı bankalar sizden şüphelenirlerse sağlık raporu bile isteyebilirler. Bu durumda vefat ettikten sonra kredi borcunuz miras kalacaktır.

Kredi Borcunu Reddi Miras Yapmak

Ölen kişinin kredi borcunu ödemek istemezseniz, reddi miras yapabilirsiniz. Yalnız reddi miras yaptıktan sonra tüm kişiden kalan mirasları da devlete hibe etmiş olursunuz. Eğer kişinin üzerinde mal varlığı yoksa ve vefat ettiyse tüm borçları için reddi miras yapabilirsiniz. Bu şekilde size kalan kredi ve diğer tüm borçları ödemezsiniz. Borçlar silinir gider.

Hayat Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Kredi çekmek istediğiniz zaman vade ve çekeceğiniz kredi miktarına göre bir hayat sigortası poliçesi uygulanmaktadır. Hayat sigortasında yaş sınırı 18’den başlar ve bankanın kredi verme yaşına kadar gitmektedir. Hesaplaması da sizin yaşınız arttıkça fiyatı da artacaktır. Yani 70 yaşındaki bir kişiyle 20 yaşındaki bir kişi aynı hayat sigortası ödemez. Bu hayat sigortası sizin aldığınız krediden çekilecek ve kalan miktar elinize verilecektir.

Borçlu Olan Kişinin Ölüm Beyanı

Kredi çeken kişi öldüyse ve hayat sigortası varsa bankaya giderek hemen ölüm beyanını vermelisiniz. Bu bazı bankalarda 3 gün olurken bazı bankalarda 1 haftadır. Öldükten sonra kredi borçları için bankaya başvuruda bulunmayı ihmal etmeyiniz. Aksi taktirde yaptırdığı hayat sigortası devreye girmez ve sizin borcu ödemeniz gerekebilir. Kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığını da banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. Eğer kişinin sizden habersiz kredisi olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız hesap bilgileri biliyorsanız ve cep telefonu da açık ise www.findeks.com sitesine üye olarak tüm banka borçlarını görebilirsiniz. Ve ya bu sitenin genel merkezini arayarak kişinin öldüğünü ve banka çalışmalarını merak ettiğinizi söyleyebilirsiniz.