Satın Aldığım Evde Kiracı Var, Ne Yapmalıyım? (Çıkmıyor)

“Satın aldığım evde kiracı var ise bu evi alan kişi için büyük bir sıkıntıdır. Kanun olarak, her iki kişinin de hakları mevcuttur. Satın aldığınız evden kiracıyı hemen çıkartamazsınız. Bunun belli bir süresi ve prosedürü vardır.” Vural Bey

Satın aldığım evde kiracı var, ne yapmalıyım? Bu durumda kanun bazına baktığınız zaman, kiracını ve evi alan kişinin haklarının olduğunu görmekteyiz. Yalnız genel uygulamalar kiracı lehine sonuçlanmaktadır. Bu yüzden aldığınız evde kiracı varsa bazı kanunları da bilmeniz gerekmektedir. Bu durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Bunun için satın aldığınız evde kiracı varsa, kiracı ile sözleşme yapabilirsiniz. Sözleşme de ne zaman çıkacağını ve eve ne zaman geçebileceğinizi anlaşarak belirtebilirsiniz. Bazı durumlarda kiracının masraflarını da karşılayarak sözleşme yapılmasını daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Kanunda Kiracının Tanımı Nedir? Kira Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Bir mülk kiralandığı zaman kira sözleşmesi vardır. Öncelikli olarak bu kira sözleşmesinin nasıl yapıldığına bakabilirsiniz. Örneğin bazı ev sahipleri evi satarsam, kira sözleşmesi yenilenecek veya kişi evde oturmak isteyecek se 90 gün süresinde çıkacağım maddesini ekleyebilirler. Eğer böyle bir madde varsa kira sözleşmesi geçerliliğini koruyacak ve ev satışından sonra 90 gün veya kaç gün izin istendiyse beklemek durumundasınız. Kira sözleşmesi borçlar kanununa göre kiraya veren ve kiracı için borç ve alacak senedi gibi işlem görmeye başlamıştır. Bu durumda ev satılsa bile sözleşme süresince kiracının evde oturma hakkı bulunmaktadır.

Kiracıyı Kanun Yollarıyla Çıkartma Süreci

Satın alma işlemlerini yapmadan önce kiracı ile yasal yollar kullanıp bir anlaşma yapmadıysanız, kira kontratını devreye sokarak hareket etmeniz gerekmektedir. Aldığınız evin tapusunda bir şerh yoksa devir işlemlerinden sonra en geç 1 ay (30gün) süre içinde kiracıya noterden ihtarname göndermeniz gerekmektedir. Eğer satın aldığınız tarihten sonra 1 ay süre içinde ihtarname göndermediyseniz, kira kontratındaki şartları kabul etmiş sayılırsınız.

İhtarname kiracıya ulaştıktan 6 ay sonra kiracı evi boşaltmak zorundadır. Eğer kira kontratında kalan süre 6 aydan azsa kira kontratı bitiminde, eğer 6 aydan fazlaysa 6 ay sonra evi kanunen boşaltması gerekmektedir. Eğer daha önce için kiracı ile bir anlaşma yaptıysanız bu süreyi beklemek zorunda değilsiniz. Yalnız bu anlaşmayı yaptığınızda yanınızda ikinci kişiler şahit olarak bulundurmanızı öneririz. Sözlü yapılan anlaşmalarda ispat edilmeme durumu ortaya çıkabilir ve sıkıntılara yol açabilir.

Diğer Detaylar

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise depozitodur. Eğer kiracı, kira sözleşmesindeki şartları yerine getirirse depozitoyu geri ödemek zorundasınızdır. Kira kontratında yazan kısımda ne kadar depozito alındıysa bunun iadesini vermek durumundasınız. Bunun parasını satın aldığınız ev sahibinden almalısınız. Eğer evi satan kişi depozitoyu iade etmez ise hem kiracı hem de yeni ev sahibi kendisinden şikayetçi olabilir.

Yukarıda sizlere Satın alacağınız evde kiracı varsa hangi şartları yerine getirmelisiniz bunun hakkında bilgiler verdik. Güzellikle ve uğraşmadan kiracı ile sözleşme yapmak en doğru mantıktır. Bu konu hakkında söylemek istediğiniz, soru, görüş ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.