Sigortası Olmayan Hasta Muayene Ücreti 2019

Sigortası Olmayan Hasta Muayene Ücreti 2019 yılı için merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Çalışan bireylere sigortası olması dahilinde devlet hastanelerinde öncelik tanınır ve o kişilerden hastane içerisindeki işlemler karşılığında ücret talep edinmez. Bu ücretler sigorta tarafından karşılanır. Sigortanız varken özel hastanelere gittiğiniz zaman ise sigortanız sayesinde normale göre daha düşük bir ücret ödersiniz. Sigortanız yoksa devlet hastanelerinde muayene karşılığında belli bir ücret ödemek zorundasınız. Ayrıca muayene üzerine tahlil gibi işlemler de yaptırmanız durumunda hastane sizden bu işlemlerin ücretlerini de talep eder. Sigortası olmayanlar için muayene veya tahlil gibi diğer işlemlerin ücretleri her yıl değişiklik gösterir. Bu yüzden 2019 yılı devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti, 2018 sigortasız muayene ücretlerine göre farklılık gösterir. Size bu yazımızda güncel 2019 devlet hastanesi sigortasız muayene ücretleri hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

Sigortasız Bir Hastanın Hastaneye Gitmeden Önce Yapması Gerekenler

Hastaneye gitmeden önce mutlaka randevu almanız gerekir. Peki hastaneden nasıl randevu alınır?

  • İki şekilde randevu alabilirsiniz: Telefonunuzdan 182’yi arayarak görüneceğiniz bölümü belirterek, doktorunuzun uygun saat ve gününe göre randevu alabilirsiniz. İkinci olarak, resmi internet sitesi üzerinden doktorunuzun müsait, uygun saat ve gününe randevu alabilirsiniz.
  • Randevu aldığınız saat sadece size ayrılmıştır. Bu yüzden eğer siz randevu gününüzü veya saatinizi kaçırırsanız tekrardan randevu almak zorundasınız. Aksi taktirde kaçırılan randevu tarihinin bir telafisi yoktur ve sıranız bir sonraki kişiye geçer.
  • Randevu saatinizde hastaneye gittiğiniz zaman giriş yapmak zorundasınız. Sigortanız olmadığı için paralı hasta girişinden işlem yapmak zorundasınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2019 yılında ücretler güncellenmiştir. 2019 yılı itibariyle devlet hastanelerinde en az 50 TL’lik bir muayene ücreti alınmaktadır. Giriş işlemi yaptıktan sonra ücretinizi paralı hasta bölümündeki vezneye muayene öncesi yatırmanız gerekir. Ücret ödemediğiniz taktirde randevu saatiniz gelmiş olsa bile muayene olamazsınız.
  • Bu yüzden sigortanız yoksa ve hastaneden randevu aldıysanız, randevu saatinizden en az yarım saat önce giderek işlemlerinizi halletmeniz sizin için daha yararlı olur.

Sigortanız var ise ücret ödemeden sadece giriş kaydı yaptırarak saatinizde doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Çalışmayan ve Sigortası Olmayan Ne Yapabilir?

Çalışmıyor veya emeklilik yaşınızı bekliyor olabilirsiniz. Bu durumda bile sigortalı olabilmek için bazı yollar mevcut. İşsizlik maaşı ve işsizlik sigortasına başvurup, bu devlet hizmetinden yararlanabilirsiniz. Maddi olarak sıkıntı çekmiyor ama sigortanız yoksa bireysel sigorta yaptırabilirsiniz. Eğer maddi durumunuz iyi değilse ve kendiniz sigorta yaptıramayacaksınız yaşadığınız ilin kaymakamlığına Genel Sağlık Sigortası için başvuruda bulunabilirsiniz.

18 Yaşından Küçükler İçin Hastane Ücreti

Çalışmıyorsanız, sigortanız yok ve 18 yaşından küçük çocuğunuz varsa 18 yaşından küçük çocuklarınız devlet hastanelerinde ücretsiz olarak muayene edilir. Sigortanız var ise 18 yaşından sonrada çocuğunuzun eğitim durumuna göre yine ücretsiz bakılması mümkündür. Kız veya erkek çocuklarınız lise eğitimi alıyorsa sizin üzerinizden 20, üniversite eğitimi alıyorsa ise 25 yaşına ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 01.10.2018 tarihinden önce işe başlamış sigortası olanların erkek çocukları yine 25 yaşına kadar ailesi üzerinden bakılabilirken kız çocukları ise evlenene kadar ailelerinin sigortalarından faydalanabilir.

Sigortalı Olanlar İçin Muayene Ücreti Var Mıdır?

Sigortalı hastalarımız devlet hastanelerinde muayene ücreti alınmaz ama eczanelerden ilaç aldığınızda 8 ile 15 TL arasında bir tutar ödemeniz gerekir. Bu muayene ücreti yalnızca siz ilaç alırken sistemde görünür ve ödemek zorundasınızdır. Bu ücreti ödemeden sigortanız üzerinden ilaç alamazsınız. Sigortalı olduğunuz durumda da özel hastanelere muayene ücreti ödersiniz ama bu ücret normale göre daha uygun olur.

Yukarıda sizlere sigortası olmayan hasta muayene ücreti hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediğiniz soru görüş ve öneri varsa aşağıdaki yorum kısmına iletinizi yazabilirsiniz.