Tapu Üzerinde İpotek Varsa Ne Yapmalı?

Tapu Üzerinde İpotek Varsa ilk olarak bu ipoteğin nereden geldiğine bakmanız gerekmektedir. Gayrimenkul sorunlarından en önemlilerinden bir tanesi ipotek sorunudur. Tapu müdürlüklerinde ipotekli evlerin satışı nasıl olur bunlar hakkında bilgiler vereceğiz. Bir ev sahibi olmak istediğiniz zaman alacağınız evin ipoteği olabilir. Bu ipotek, banka kaynaklı olabilir, borç kaynaklı olabilir ve hatta icralık bir durumda da olabilir. Bu ipoteği kaldırmadan tapu müdürlüğü size bu evin devrini yapmamaktadır. Şimdi sizlere Tapu Üzerinde ipotek varsa ne yapmalısınız bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Tapuda İpotek Var

Bankalardan konut kredisi destekli ev sahibi olduysanız, banka sizin aldığınız eve ipotek koymaktadır. Bankaya olan borcunuz bitesiye kadar da bu ipoteğin derecesi 1.derecedir. 1.Dereceden ipotekli evlerde evin satışı yapılamaz ve hatta devir edilemez. Bu sebeple ilk olarak bankadan bu ipoteği kaldırmanız gerekmektedir.

Bir ev sahibi olacağınız zaman banka sizin alacağınız eve ekspertiz göndermektedir. Bu ekspertiz de bankanın bu alacağınız eve krediye uygunluğu tespit etmektedir. Eğer aldığınız ev krediye uygunsa daha sonra üzerinde ipotek olup olmadığı kararlaştırılır. Bankalardan kredi ile alacağınız evde ipotek olsa dahi kredi alabiliyorsunuz. Banka ilk olarak 2.dereceden ipotek koyar. 1.derece ipotek olan borç bittikten sonra asıl borçlu banka 1.dereceden ipoteğe otomatik olarak geçmektedir.

Tapu Üzerinde Bir Başka İpotek Olması Durumunda Yapılması Gerekenler

Satılacak konutun tapu kayıtlarına baktığınızda başka bir bankadan ipotek konuşmuş ise söz konusu olan bankadan ipotek koyulduğuna dair belgeler temin edilmelidir. Tapu müdürlüğüne giderken bankanın vereceği evrakları götürmeniz gerekir. İpotek kalkasıya kadar düzenlenecek olan yazının tapu müdürlüğüne verilmesinden sonra, ipotek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer banka dışında bir şahıs ipoteği var ise, bu şahıs bulunarak anlaşılmalı ve evin üzerindeki ipotek kaldırılmalıdır. Bu durumda konut satışı yapamazsınız. Eğer ipotek koyan şahıs borcunu almadan kaldırmazsa hiçbir şekilde konut satışı, devri yapamazsınız. Bu tarz anlaşmalarda genellikle çek kullanılmaktadır. Blokeli olarak verilen bu çekin kredi kullandırılması durumunda 3.şahıs kişisine otomatik olarak ödeme yapılmaktadır.

Eğer aldığınız ev konut kredisi ile alındıysa, borcunuzu kapatmadan ipotek kaldırılmaz. Ayrıca bu ipotek koyma ve ipotek kaldırma işlemlerinde de bankalar belirli ücretler almaktadır. Bu işlem ücretlerini talep eden kişiler ödemektedir.