Torun Bakma Maaşı 2019 (NASIL ALINIR?)

2017 ile yürürlüğe giren bir projeden bahsetmek istiyoruz: Torun bakma maaşı. Özellikle artık kadınlarında iş dünyasında önemli bir yeri olmasıyla beraber anne olan kadınların işlerine devam edebilmeleri için çocukları kendi anne babalarına yani anneanne ve babaannelere teslim ediyorlar. Böylece annelerde işlerini yarın bırakmadan kariyerlerine devam edebiliyor. Bu proje iş adamları tarafından bakanlığa sunuşmuş ve kabul edilmiştir. Tam olarak projenin tamamlandığını söyleyemesek de baya bir ilerleme kaydedip hayata geçirileceğini söyleyebiliriz. Peki torun maaşı nasıl alınır? Torun maaşı şartları nelerdir? Bu yazımızda size torun bakma maaşı ve şartları hakkında kısaca bilgi vereceğiniz.

Torun Bakma Maaşı 2019 

2017 yılında yürürlüğe giren bu proje devlet tarafından yürütülür. Şu anda daha başvuru yapabileceğiniz bu proje hakkında resmi gazetelerde ne yazık ki güncel bir bilgi bulunmamaktadır. O yüzden başvurular askıda beklemektedir. Proje hayata geçirilir geçirilmez şartlara uyan tüm başvuranlar üzerinden değerlendirilme yapılıp maaş bağlanacaktır. Bu maaş sadece anneanne ve babaanneler için olduğu için başkası başvuru yapamaz, yapsa da kabul edilmez.

Torun Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık’ın resmi internet sitesi olan www.csgb.gov.tr adresine girerek burada bulunan torun bakma parası için geçerli olan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bunun dışında bulunduğunuz bölgedeki SGK hizmeti veren kuruluşlara veya İŞKUR üzerinden de müracaat edebilirsiniz. Başvurunuz onaylanması sonucunda her ay maaşınızı kesintisiz olarak PTT üzerinden alabilirsiniz. Daha yeni bir proje olduğu için öncelikle sınırlı illerde bu proje hayata geçirilecektir. Aşağıdaki illerde ikametgah ediyorsanız bu projeye başvurabilirsiniz;

 • Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Tekirdağ ve Sakarya

Torun Bakma Maaşı ne kadar?

Öncelikle bu maaşı alabilmeniz için başvuru yapılması gerekir. Başvuruyu sadece anneanne ve babaanneler yapabilir. Bakanlık tarafından değerlendirilecek olan bu başvurular onaylanması durumunda para aileye verilecek ve devlet tarafından çocuğa bakım desteği olacak.

Proje öncelikli olarak 1000 aile üzerinden bu proje hayata geçirilecek ve beğenilmesi, uygulanılması sonucunda bu limit yükseltilecek. Torununa bakacak olan anneanne veya babaannenin maddi durumun gelirinin düşük olması gerekmektedir. Araştırmalar sonunda şartlara uygun bulunduğu taktirde başvuran kişi torun bakma maaşı alabilecek. Torun bakma maaşı 425 TL’dir ve bu maaş 12 ay (1 yıl) boyunca kesintisiz olarak her ay hesaba yatırılacaktır.

Torun Bakma Maaşı için Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Belirli bir ikametgah adresinizin olması,
 • Çocuğa bakacak olan kişinin çocuk ile aynı şehirde olması ve çocuğun ailesiyle olması,
 • Çocuğa bakacak olan kişinin fiziksel olarak sağlık sorunu olmaması (65 yaşından büyük anneanne ve babaanneler her yıl sağlık raporu temin etmeleri gerekir),
 • Annenin SGK’ya en az 1 yıl prim ödemiş olması,
 • Annenin torun bakma maaşı alındıktan sonra işten ayrılmaması (Anne 8 haftalık doğum iznini kullanabilir ama daha sonra işine devam etmesi gerekir.),
 • Annenin 18 yaşından büyük doğum yapması,
 • Ailenin toplam gelirinin bakanlık tarafından belirlenen üst sınırı aşmaması (maksimum 3 asgari ücret tutarı),
 • Ailenin çalıştığı kurumun veya işverenin akrabası olmaması,
 • Çocuğunun bakımının sadece babaanne veya annesiyle sınırlı olması gerekir.

Eğer çocuğa anneanne veya babaanneden başka kişiler de bakıyorsa torun bakma maaşı alamazsınız. Bir önceki yazımız olan Çocuk Parası Nasıl Alınır sayfamıza giderek bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz.