Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat Bankası altın hesabı açtırmak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve nasıl açtırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ziraat bankası üzerinden altın hesabı açtıracak vatandaşlarımızın vadeli ve vadesiz olarak bu hesabı açabildiklerini söylemek isteriz. Eğer kenarda birikmiş altınlarınız var ise bu altınları yastık altı yerine bankaya yatırarak faiz kazanabilirsiniz. Ziraat altın hesap açtırmak istiyorsanız, Ziraat bankası şubelerine gidebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ve internet bankacılığı üzerinden de altın hesap açabilir ve hesaplarınızı takip edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ziraat bankası altın hesap hakkında bilgiler vereceğiz.

Vadesiz Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat bankası altın hesabı açtırdıysanız isterseniz TL, isterseniz dolar cinsinden alış ve satış işlemleri yapabilirsiniz. Ziraat bankası internet şubesi üzerinden günlük olarak altın alışınız en fazla 3000 gram olmaktadır. Gün içinde ayrıca en fazla 6 kere alım satım işlemi yapabilirsiniz. Daha fazla alım satım işi için ertesi günü beklemelisiniz.

Ziraat bankası altın hesabı ile aldığınız altınlar 1000/1000 saflığında olup yine bu saflık üzerinden fiyatlandırma yapılır. Bu bankadan altın hesabı açarken hiçbir masraf ödemez ve ayrıca gelir vergisi ödemeden işlem yapabilirsiniz.

Ziraat bankası vadesiz altın hesabında dolar ile hesap açmak istiyorsanız gün içinde işlem yapabilirsiniz. Mesai saatleri içinde 09.00 ile 18.00 arasında işlem yapılmaktadır. Bu banka ve diğer tüm bankalarda fiziki olarak size altın verilmez. Sadece gram üzerinden ne kadar olduğu tahmin edilir ve ona göre hesabınıza parası yatar. O günkü altın fiyatları üzerinden işlem yapılmaktadır. Alım satım işlerinden hiçbir şekilde masraf ve ücret ödemezsiniz.

Ziraat Bankası Altın Vakti Kampanyası

Evinizde yastık altında tuttuğunuz altınları güvensiz olarak düşünüyorsanız ziraat bankasına getirebilir ve güvence altına alabilirsiniz. Altınlarınız ziraat bankası uzmanları tarafından değerlendirmeye alınır ve gram cinsinden hesabınıza yatırılacaktır. Hesap ücreti ve masraf ödemeden bu kampanyadan yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası altın vakti kampanyası ile altınlarınızın çalınma riski ortadan kaybolur. Eğer kasa kiralama yapmak istiyorsanız masraf alınmadan bu işlemleri yapabilirsiniz. Ziraat bankası resmi internet sitesine girerek altın vakti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri

Bu bankadan vadeli olarak altın hesabı açmak istiyorsanız, 400 gün vade ile altın hesabı açabilirsiniz. Hesap açılış tutarları en az 10 gram olarak belirlenmiştir. Evinizde çalınma riskine karşı olan bu işlem ile hem faiz kazancı sağlarsınız hem de altınlarınız sayesinde faiz kazanırsınız. Yatırdığınız altınlar sigortalı olacaktır. Sadece kazandığınız altın faizinden %15 stopaj kesintisi olacaktır.

30 günlük bir hesap açmak isterseniz faiz oranı %0.50 olurken, 1 yıllık hesap açtırdığınızda %0.80 olarak hesaplanacaktır. Ziraat bankası şubelerine giderek altın hesaplaması hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.