Ziraat Bankası EFT ve Havale Saati Bilgileri

“Ziraat bankasından başka bir bankaya para göndermek istiyorsanız EFT işlemi yapmalısınız. EFT işlemlerini de bankanın belirlediği saatler içinde mesai saatlerinde yapmalısınız.” Vural Bey

Ziraat Bankası EFT Saatleri 2019 yılında güncellenmiştir. Bu bankadan para transferi yapmak istiyorsanız Ziraat Bankası EFT Saatlerinde yapmanız gerekecektir. Çünkü EFT işlemleri bankaların belirlediği saatler içersin de yapılmak zorundadır. Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası EFT Saatleri hakkında bilgiler verip kaça kadar bu işlemi yapabileceğinizi söyleyeceğiz. Sizde bu bankadan EFT işlemlerini yapmak için bankanın belirlediği saatler arasında işlem yapmalısınız. Diğer bankaların EFT Saatlerini öğrenmek istiyorsanız, Tüm Bankaların EFT Saatleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Saatleri 2019

Ülkemizde kamu bankası olarak hizmet veren Ziraat Bankasından tüm bankacılık işlemlerinizi oturduğunuz yerden yapabilir ve para transferlerinizi de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu bankadan EFT ve Havale işlemleri arasında fark olduğunu söylemek istiyoruz. Müşterilerin en çok sıkıntı yaşadıkları ve en çok kafalarının karıştığı bu para transferleri şu şekildedir.

EFT İşlemleri, bir bankadan başka bir bankaya para gönderim işlemidir. Yani Ziraat bankasından Vakıfbank hesabına para göndermek istiyorsanız EFT saatleri içersin de EFT işlemi yapmanız gerekmektedir. EFT işlemlerinin mesai saatleri içinde olmasının sebebi ise gönderilen paraların merkez bankası onayından geçmesinden ötürüdür. Yani merkez bankasının kapalı olduğu günlerde EFT işlemleri karşı tarafa geçmez. Bu yüzden merkez bankası ve Ziraat bankasının açık olduğu zamanlarda EFT işlemi yapabilirsiniz. Bu bankanın EFT Saatleri ise 08.30 ile 17.00 arasındadır. EFT işlemi yapmak için karşı tarafın IBAN numarasına ihtiyacınız vardır.

Havale işlemleri ise aynı bankadan başka bir aynı banka hesap numarasına para transferidir. Bu işlemi 7 gün 24 saat istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ziraat Bankasından başka bir Ziraat bankası hesabına para göndermek istiyorsanız Havale işlemi yapmalısınız. Bunu yapmak için karşı tarafın hesap numarası yeterlidir.

Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Bu bankadan EFT işlemlerini ATM’den, Bankadan, Mobil şubeden, İnternet Bankacılığından ve Müşteri Hizmetlerinden yapabilirsiniz. Her yöntemin de ayrı bir EFT işlem ücreti bulunmaktadır. En ucuz yöntem internet bankacılığı ve mobil şubelerden gönderilen EFT işlemlerinde gerçekleşir. Ayrıca hafta sonu ve EFT saatleri dışında yaptığınız para transferleri de GEÇ EFT ücreti alınmaktadır.

  • Banka şubesinden yaptığınız EFT işlemlerinde 250 TL ve altındaki para transferlerinizde 10 TL, 250 TL üzeri para transferiniz için 40 TL komisyon alınacaktır.
  • ATM’ler üzerinden yaptığınız EFT işlemlerinde 5.000 TL ve altındaki para transferleriniz için 10 TL ücret alınacaktır.
  • Eğer otomatik ödeme talimatı vererek düzenli EFT işlemleri yaparsanız, 3 TL ile tüm EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • İnternet Üzerinden yapacağınız EFT işlemlerinden banka 4.5 TL komisyon alacaktır.
  • Geç EFT yaptığınızda ATM’lerden yapıyorsanız 17 TL, İnternet bankacılığından yapıyorsanız 7 TL komisyon alınacaktır. (Geç EFT, EFT Saatleri dışında yapılan para transferidir.)

Ziraat Bankası EFT İptal Etme ve Sorgulama

Ziraat Bankasından EFT işlemi yaptınız ve para karşı tarafın hesabına geçmediyse sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. EFT işlemlerinde mesai saatleri içinde yaptığınız para transferleri 30 dakikaya kadar karşı tarafın hesabına geçecektir. 30 dakikadan fazla sürdüyse banka şubesine gidebilir, banka şubesini arayabilir veya Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri 444 00 00 arayarak EFT işlemini iptal edebilir veya durumunu öğrenebilirsiniz. Eğer işleme alınmadıysa anında iptal ettirebilirsiniz.

EFT işlemleri işleme alınmadıysa internet bankacılığı veya mobil bankacılıktan da iptal ettirebilirsiniz. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra, para transferlerim sayfasına girmeniz gerekmektedir. Bu sayfa da EFT talimatlarına tıklayarak işlem bekleyen EFT’lerinizi görebilir ve iptal edebilirsiniz. Bu EFT iptalini ya EFT saatleri dışında ya da EFT gönderim işlemini yaptıktan hemen sonra yapabilirsiniz. İşleme geçen EFT’ler iptal olmayacaktır.

Yukarıda Sizlere Ziraat Bankası EFT Saatleri Hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız banka şubelerine gidebilirsiniz. Ayrıca QNB Finansbank EFT ve HAVALE Saati Bilgileri adlı konumuzu okuyarak da bilgi alabilirsiniz.