Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (Hemen Bağlan)

“ Ziraat Bankasından finansal işlemlerinizi müşteri hizmetlerini arayarak yapabilir ve tüm işlemlerinizi direk müşteri temsilcisine bağlanarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri temsilcisine direk bağlanmak istiyorsanız, bazı yöntemleri uygulamanız gerekmektedir.” Vural Bey
Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (Hemen Bağlan)

Ziraat bankası daha çok öğrencilerin ve emeklilerin tercih ettiği bankalardan biridir. Ayrıca ülkemizde uzun yıllardır hizmet veren bu kamu bankasından finansal işlemlerinizi yapmak istiyorsanız müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Yalnız bazı müşteriler için bu müşteri hizmetlerini aramak kabus olabiliyor. Sizde menülerde kaybolmadan hızlı bir şekilde temsilciye bağlanmak istiyorsanız bazı yöntemleri uygulamalısınız. Bugünkü yazımızda sizlere ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma nasıl yapılır ve hangi bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz bu konu hakkında açıklama yapabilirsiniz.İşte şimdi sizlere ziraat bankası müşteri hizmetleri direk bağlan nasıl olur detayları;

Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma

Ülkemizde osmanlı döneminden beri 100 yılın üzerinde hizmet veren bu bankadan tüm bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Mevduat ürünleri, krediler, kredi kartları, eğitim kredileri, tarım ve hayvancılık kredileri, konut kredileri ile bir çok kredi ürünü bu bankadan verilmektedir. Sizde bu bankanın müşterisi iseniz bu bankanın müşteri hizmetleri numarasını telefonunuza kaydetmeniz gerekir. Çünkü bu bankadan müşteri hizmetlerini arayarak tüm işlemleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ziraat bankası şubelerinden ve Ziraat bankası ATM’lerinden de bu işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer evde oturduğunuz yerden işlem yapmak istiyorsanız Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Ziraat bankasından direk müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorsanız öncelikle 444 00 00 ve 0 850 220 00 00‘ı aramalısınız. Numaraların üzerine tıklayarak direk arama ekranına gidebilirsiniz. Bu numaraları aradıktan sonra size mesajla adınız ve soyadınız okunacaktır. Eğer soyadınız doğru söylenmezse 1’e basıp yeniden TC Kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra hızlı bir şekilde kayıt, çalıntı ve şüpheli kart kullanımınız varsa 0(sıfır) tuşuna basarak yetkili personele bağlanacaksınız. Bağlandıktan sonra sorununuzu söyleyip kredi kartı ve ya banka kartınızı iptal edip yenisini isteyebilirsiniz. Eğer şüpheli bir işlemle karşılaşırsanız kart bilgilerinizi değiştirmenizi öneririz.

Yukarıda verilen numarayı aradıktan ve kimlik bilgilerinizi tanımladıktan sonra sırayla 1 tuşuna 6 tuşuna ve en son 0(sıfır) tuşuna basarak hızlı bir şekilde müşteri temsilcisine direk bağlanabilirsiniz. Eğer bağlantı yaptığınız zaman müşteri hizmetleri yetkilisi yoğun değilse anında sizinle görüşecektir. Eğer yoğunluk varsa banka sizi 2-4 dakika arası bekletecek ve bekleme sonunda temsilci ile görüştürecektir.

Müşteri Temsilcisi Diğer İşlemler 

Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra başka bir finansal işleminiz varsa bunları da şu tuşları kullanarak yapabilirsiniz. 1 tuşuna bastığınızda kredi kartı ve ya bankamatik kartı işlemleri için menüye aktarılırsınız. 2 tuşuna basarsanız kendinize ait hesap bilgileri, IBAN numaranız ve Swift Kodu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 3 tuşuna bastıktan sonra HGS ve OGS işlemleriniz için hızlı bilgi alabilirsiniz. 4 tuşuna basarsanız kredi ve kredi kartı işlemleri menüsüne girebilir ve bu menüde bu ürünlere başvuru ve başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Bu işlemlerinizi çok kolay bir şekilde yapacağınız bir başka işlem türüyse Ziraat Mobil uygulaması ile yapılmaktadır. Sizde bu uygulamayı indirerek EFT ve HAVALE işlemlerinizi yapabilir, kredi başvurusu yapabilir, hesap açarak mevduat ürünleri hakkında bilgi alabilir, kredi kartı başvurusu yapabilir ve kredi kartı limit bilgilerinizle, kredi kartı harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hesabınıza gelen para miktarını görebilir ve para göndermek istiyorsanız Ziraat Bankası Cebe Havale yapabilirsiniz. Tüm bu hizmetleri müşteri hizmetlerini aramayarak da yapabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız EFT işlemlerinde çok düşük miktar komisyon ödersiniz. Müşteri hizmetlerinde bu ücret 50 TL olurken siz sadece 4 TL civarı bir rakama direk EFT para transferi işini yapabilirsiniz. Bu yüzden Ziraat Bankası mobil uygulamasını tercih etmeniz sizin komisyon ödemeniz içinde uygun bir uygulamadır.